Koncepcja zarządzania czasem sprowadza się do tego, że dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu obowiązków służbowych oraz prywatnych, będziemy mogli realizować postawione przed sobą cele. Ważne jest, że zachowamy również czas na odpoczynek, regenerację itp. Jest to przecież bardzo ważna rzecz, jeśli nie chcemy doprowadzić się do skraju wycieńczenia. Właśnie m.in. z tego powodu koncepcja work-life balance zdobywa coraz większą popularność w otaczającym nas świecie, a jest jedną ze składowych ogólnego zarządzania czasem.
Spis treści:
Czym jest work-life balance?
Work-life balance (WLB) to koncepcja, której nadrzędnym celem jest odnalezienie równowagi pomiędzy życiem zawodowym oraz prywatnym. Rozgranicza się tutaj karierę od rodziny, pasji, zainteresowań itp. Chodzi przede wszystkim o to, aby zrozumieć ile czasu powinniśmy poświęcać poszczególnym częścią składowym naszego życia, aby było to dla nas komfortowe.
Dbamy w ten sposób o swoje zdrowie, a także o wydajność w miejscu pracy i przeciwdziałamy wypaleniu zawodowemu. Dlatego work-life balance jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem i możemy się z tą koncepcją spotkać w wielu firmach.
Jakie korzyści niesie za sobą work-life balance?
Nie ulega wątpliwości, że podejście work-life balance jest przede wszystkim korzystne dla naszego zdrowia. Bardzo ważne jest znaleźć ten złoty środek. Równowagę, która pozwoli nam na organizację naszego tygodnia w taki sposób, abyśmy znaleźli czas m.in. na realizację swoich pasji. Przecież to one sprawiają, że jesteśmy usatysfakcjonowani. O czym jeszcze należy wspomnieć przy okazji work-life balance?
- Satysfakcja z pracy – jeśli będziemy usatysfakcjonowani naszym życiem prywatnym, to bardzo prawdopodobne, że przełoży się to także na satysfakcję z pracy. Nie będziemy mieć poczucia, że życie zawodowe pochłania nasz cały czas i mamy możliwość pielęgnowania znajomości prywatnych, rozwijania pasji itp. Jeśli pracujemy w miejscu, gdzie możemy sobie pozwolić na korzyści osobiste, to będziemy z tego faktu raczej zadowoleni.
- Samopoczucie – work-life balance doprowadzi także do tego, że będziemy mieli odpowiednie samopoczucie. Nie będziemy przemęczeni i będziemy czerpać radość nie tylko z życia prywatnego, ale także z obowiązków zawodowych. To wszystko doprowadzi nas do tego, że będziemy po prostu mieli lepsze samopoczucie.
- Relacje na linii pracodawca-pracownicy – jeśli w firmie propagowana jest koncepcja work-life balance to będzie to pozytywnie wpływało na relację na poziomie pracodawca-pracownicy. Oznacza to, że obie strony zdają sobie sprawę jak ważny jest odpowiedni odpoczynek i poszanowanie czasu wolnego po pracy.
- Większa produktywność – jest to zwieńczenie całej koncepcji work-life balance. Jeśli jesteśmy zadowoleni z pracy, spełnieni w życiu prywatnym, posiadamy dobre samopoczucie to przełoży się to bezpośrednio na naszą produktywność. Nie będziemy przemęczeni, a więc naszą siłę będziemy mogli wykorzystywać na potrzeby wykonywania naszych obowiązków.
Co oznacza work-life balance w praktyce?
Aby dopełnić temat work-life balance, warto zastanowić się nad tym, jak on będzie się przejawiał w praktyce. Jego korzyści to wzniosłe hasła, idee, które mogą się wydawać pustymi słowami. Jednak pewne rozwiązania wprowadzane w firmie, mogą w realny sposób przełożyć się na to, że będziemy mogli zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Jak to osiągnąć?
- Elastyczność godzin pracy – wykonywanie obowiązków zawodowych jest jak najbardziej konieczne. Jednak jeśli jest to możliwe, warto zaproponować elastyczne godziny ich wykonywania. Jeśli z punktu widzenia pracodawcy, nie jest istotne kiedy pracownik wykona swoje zadania, to niech ma pewną elastyczność. Zdarza się przecież, że jednego dnia możemy pracować dłużej, a innego chcielibyśmy pracować krócej w celu załatwienia np. sprawy urzędowej. Będzie to bardzo istotne w osiągnięciu work-life balance.
- Praca hybrydowa – hybrydowy model pracy również może nam pomóc w osiągnięciu work-life balance. Przede wszystkim nawet jeden dzień pracy zdalnej, bardzo ułatwia wykonanie różnych przyziemnych spraw, które po prostu muszą zostać załatwione. Będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż sztywne godziny pracy w biurze codziennie od 9 do 17.
- Atmosfera i styl biura – aranżacja biura na “domowe” miejsce, również wpłynie na osiągnięcie przez nas work-life balance. Jeśli dopełni się to w postaci odpowiedniej atmosfery będzie to naprawdę bardzo korzystne. Domową atmosferę można uzyskać przez różne spotkania integracyjne, dbanie o zdrowie, różnego rodzaju inicjatywy prorodzinne itp.
Work-life balance – kilka słów na koniec
Work-life balance to najprościej mówiąc równowaga pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Jest to jedna z koncepcji zarządzania czasem, która jeśli zostanie spełniona, przyniesie nam wymierne korzyści. Przede wszystkim będziemy usatysfakcjonowani.
Zarówno z możliwości spełnienia w życiu osobistym, ale także wykonywanie obowiązków zawodowych będzie dla nas po prostu przyjemniejsze. Natomiast to wpłynie m.in. na nasza produktywność. To wszystko sprawia, że work-life balance to po prostu bardzo ważna koncepcja, która pozwoli nam osiągnąć sukces.
Dodaj komentarz