Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że czas jest naprawdę bardzo cenny. Doba trwa tylko 24 godziny i przynajmniej w najbliższej przyszłości nic nie wskazuje na to, aby ten stan rzeczy się zmienił. Wobec tego szukamy wszelkich możliwych sposobów, które pozwolą nam oszczędzić maksymalne ilości czasu. W przypadku zarządzania stronami internetowymi, jedną z takich metod może być właśnie WordPress Multisite.
Spis treści:
Czym jest WordPress Multisite?
WordPress Multisite to jedna z funkcjonalności CMSa, która pozwala tworzyć, a także zarządzać wieloma stronami internetowymi z poziomu jednego WordPressa. Otrzymujemy w pewnym sensie jeden panel, który pozwala m.in. dzielić wtyczki oraz motywy pomiędzy tymi stronami, jednak nie umożliwia to udostępniania wgranych plików. Tworzy się w ten sposób sieć stron, które oparte są na subdomenach lub poszczególnych katalogach głównej witryny.
Dla kogo jest WordPress Multisite?
Tak praktyczna funkcjonalność jaką jest sieć stron internetowych, nie została oczywiście stworzona bezcelowo. Wyróżnia się kilka przypadków, w których WordPress Multisite jest po prostu wskazane do wykorzystania. Będą to np.:
- Wiele wersji językowych stron – jeśli chcemy rozszerzyć naszą działalność o rynki zagraniczne, to WordPress Multisite będzie dobrym rozwiązaniem. Tworzenie wielu witryn osobno byłoby czasochłonnym zajęciem. Natomiast stworzenie różnych wersji językowych tej samej strony z WordPress Multisite znacznie ułatwi nam to zadanie.
- Strony dostosowane do lokalizacji – WordPress Multisite świetnie sprawdzi się też w przypadku, gdy posiadamy wiele oddziałów w różnych miastach. Aby nie zaburzać głównego kanału komunikacyjnego, możemy dostosowywać przekaz dla konkretnej lokalizacji. Jeśli zastosujemy sieć stron internetowych, będziemy mogli to zrobić z jednego panelu, bez zbędnego kombinowania z ilością kont itp.
- Strony dostosowane do grupy docelowej – WordPress Multisite świetnie nada się także w przypadku uczelni wyższych lub firm, które muszą dostosować ofertę i content dla poszczególnej grupy odbiorców. Możemy tworzyć strony, które będą charakteryzowały się np. innym stopniem profesjonalizmu języka dla klientów biznesowych, a innym dla klientów indywidualnych.
Jak włączyć funkcję WordPress Multisite?
Zanim rozpoczniemy czynności włączające WordPress, powinniśmy sobie zdać sprawę przede wszystkim, że sieć stron to przede wszystkim więcej wymaganej pamięci. Jeśli nasza strona dotychczas nie była rozbudowana i nie mieliśmy dużo miejsca na naszym hostingu, powinniśmy zainteresować się powiększeniem swojego pakietu. Może się to okazać po prostu wymagane do tego, aby stworzyć własną sieć stron.
Przejdźmy do włączania WordPress Multisite. Logujemy się na swoje konto i musimy znaleźć oraz otworzyć plik “wp-config.php”, a następnie znaleźć wiersz:
define(‘WP_DEBUG’, false);
Ten wiersz musimy zamienić na:
define(‘WP_ALLOW_MULTISITE’, true);
Zapisujemy zmiany i następnie wyłączamy wszystkie wtyczki, z których korzystaliśmy dotychczas. Gdy to zrobimy, przechodzimy do “Narzędzia > Uruchamianie sieci witryn”, gdzie zajmiemy się konfiguracją sieci.
Jeśli wcześniej korzystałeś z WordPressa, wyświetli Ci się komunikat, że Twoja sieć stron internetowych, będzie oparta o subdomeny. Natomiast jeśli jest to Twój pierwszy kontakt z WordPressem, to będziesz mógł wybrać, czy chcesz, aby Twoja sieć stron była oparta o podkatalogi domeny głównej, czy też o subdomeny. Wybór należy do Ciebie. Oczywiście to na co się zdecydujesz powinno być zależne od tego, w jakim celu tworzysz sieć witryn.
W konfiguratorze będziemy mogli nadać nazwę naszej sieci witryn, podać adres e-mail itp. Gdy to zrobimy, przejdziemy dalej i w dwóch okienkach otrzymamy dwie komendy, które należy umieścić w plikach “wp-config.php” oraz “htaccess”. Pamiętaj, że warto zawsze się zabezpieczyć, przed ingerowaniem w tego rodzaju pliki. Dlatego zaleca się wykonać kopię zapasową, jeśli coś miałoby pójść nie tak.
Do komend otrzymamy również komentarze, które wyraźnie wskażą nam miejsce, gdzie powinniśmy wkleić każdą z nich. Zatem po kolei:
- plik wp-config.php
W tym pliku wskazaną komendę wklejamy przed jasno brzmiącym komentarzem :
“/* To wszystko, nie edytuj dalej! Szczęśliwego publikowania. */:”
Tutaj wskazaną komendę musimy po prostu zamienić za wszystkie wiersze, które odnoszą się bezpośrednio do WordPressa.
Gdy to zrobimy, WordPress Multisite będzie już zainstalowany i będziemy mogli rozpocząć edytowanie naszej sieci stron internetowych. Warto jeszcze wspomnieć, że jeśli jesteś założycielem WordPress Multisite, to otrzymasz funkcję “Superadministratora”. Będziesz mógł wyłączać blogi lub je trwale usuwać z sieci, instalować motywy i wtyczki, oznaczać witryny jako spam itp.
Podsumowanie
WordPress Multisite to najprościej mówiąc funkcja, która umożliwia tworzenie i zarządzanie siecią stron internetowych. Jest to szczególnie przydatna opcja, jeśli np. chcemy stworzyć odpowiedniki naszej strony internetowej w wielu językach. Włączenie jej nie jest szczególnie trudne, a rozwiązanie tego typu pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić nam nasz drogocenny czas.
Dodaj komentarz