Pandemia koronawirusa wymusiła niejako przerzucenie działalności do internetu. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z e-commerce i nie wiemy, jaką platformę sprzedażową wybrać, to ten artykuł w tym pomoże. Sprawdzimy, jakie są wady i zalety najpopularniejszych darmowych systemów.
Spis treści:
Co to jest platforma sprzedażowa?
Platforma e-commerce to system, który umożliwia postawienie e-sklepu i poprzez niego sprzedawanie towarów. Tego rodzaju systemy pomagają w stworzeniu strony od początku do końca wraz z późniejszą obsługą poprzez panel administracyjny. Celem wszystkich platform sprzedażowych jest oferowanie produktów, opłacenie ich i zarządzanie przesyłką.
Wady i zalety systemów open-source
Z reguły właściciele firm zaczynając przygodę ze sprzedażą internetową decydują się na bezpłatne platformy sprzedażowe. Takie działanie wiąże się niekiedy z zatrudnieniem programisty na początkowym etapie w celu wdrożenia i dostosowania niezbędnych funkcji, bo obsługa tych systemów może się wydawać skomplikowana. Tego typu usługi są jednak znacznie tańsze aniżeli odpłatnych systemów działających na zasadzie comiesięcznej opłaty abonamentowej. Zaletą darmowego oprogramowania jest możliwość skorzystania z wielu ciekawych funkcji, dostęp do panel administratora i pomoc deweloperów w razie wystąpienia jakiś błędów. Wadą bezpłatnego oprogramowania jest konieczność samodzielnego podpięcia hostingu i brak pomocy technicznej ze strony twórców systemu.
Przykłady bezpłatnych platform sprzedażowych:
1. Magento
Oprogramowanie Magento jest bardzo chętnie wybierane przez osoby prywatne, jak i duże firmy. Platforma zbudowana jest na frameworku PHP, który umożliwia w prosty sposób skalować e-sklep. W bezpłatnej opcji nie mamy dostępu do wszystkich ciekawych funkcji, jednakże te które są dostępne w tym pakiecie spokojnie powinny nam wystarczyć. Zaletą tego oprogramowania jest możliwość obsługi naprawę dużych sklepów, które oferują tysiące artykułów.
2. WooCommerce
System WooCommerce uznawany jest za lidera wśród bezpłatnych platform sprzedażowych, najprawdopodobniej jest wybierany najczęściej przez właścicieli firm. Oprogramowanie zostało stworzone w taki sposób, żeby móc zamienić każdą stronę WordPress w sklep internetowy. Trzeba tylko posiadać swoją witrynę i zainstalować na niej rozszerzenie WooCommerce, dzięki temu nasz portal zamieni się w sklep internetowy oferujący najważniejsze funkcje dla firm zaczynających swoją przygodę ze sprzedażą internetową.
3. osCommerce
System osCommerce oferuje swoje usługi już prawie 20 lat i cały czas jest dobrze oceniany przez użytkowników. Jest przede wszystkim łatwy w obsłudze, dlatego jest polecany dla mniejszych sklepów z niedużą ilość produktów, które nie potrzebują rozbudowanych funkcji. W związku z tym, że platforma jest bardzo popularna możemy znaleźć wiele osób i stworzonych już wpisów, które pomogą nam w razie problemów z konfiguracją.
4. PrestaShop
PrestaShop jest stosunkowo najmłodszą platformą e-commerce, ale również niezwykle popularną. Jego zaletą jest intuicyjny panel administracyjny, prostota obsługi i szybko działający system, co ma wpływ na dobre ładowanie się strony również na podstawowych hostingach. Idealne nadaje się dla mniejszych i średnich firm. Mamy do wyboru znaczną ilość gotowych szablonów do wyboru.
Dodaj komentarz