Wobec zachodzących zmian w środowisku internetowym, osobne traktowanie tematyki SEO oraz UX stało się w obecnych czasach rzadkością i raczej jest nieopłacalne. Coraz częściej możemy się spotkać z tzw. SXO, czyli Search Experience Optimization, które polega na łączeniu w sobie zasad z zakresu SEO oraz UX. Nie ma w tym nic dziwnego. Wciąż mówi się o ogromnym znaczeniu użytkowników dla pozycjonowania stron, a w tym dla Google. Po prostu jeśli chcemy osiągnąć sukces, musimy stawiać na optymalizację pod użytkowników. Jak wiemy, wiele w tym wszystkim będzie zależeć od naszej strony internetowej, dlatego warto zastanowić się jak powinna wyglądać struktura strony, z zachowaniem zasad SXO?
Spis treści:
Czym jest struktura strony internetowej?
O tym czym jest SXO pisaliśmy jakiś czas temu na naszym blogu. Skupmy się zatem na strukturze strony internetowej. Jest to najprościej mówiąc pewien sposób, w jaki zbudowana jest strona i odnosić się będzie do jej wyglądu. Będzie to zatem jakiś określony sposób organizacji treści w obrębie witryny itp. Co ciekawe, możemy spotkać się z aż 3 znaczeniami struktury strony i wszystkie będą prawidłowe. Jakie możemy wyróżnić?
- Kod źródłowy strony internetowej – HTML.
- Wewnętrzna struktura treści – np. rozmieszczenie nagłówków w konkretnym artykule, rozkład menu głównego itp.
- Struktura strony jako budowa konkretnego serwisu, w którym strony są ze sobą połączone itp. Najłatwiej to zaznaczyć w przypadku poszczególnych kategorii, np. strona > Blog > SXO, sklep > elektronika > monitory itp. Będziemy mogli mówić, że np. im więcej pozycji w menu tym bardziej bogata jest struktura strony internetowej
SXO i struktura strony internetowej
Możemy się teraz zastanawiać, jakie znaczenie ma struktura strony biorąc pod uwagę SXO? Jak zaprojektować strukturę strony w taki sposób, aby wyglądała ona prawidłowo? Należy powiedzieć, że z technicznego punktu widzenia, SXO będzie miało wpływ na wszystkie trzy znaczenia struktury strony internetowej i będzie mogło je kształtować. Bo czym jest samo SXO? Przede wszystkim wykorzystuje optymalizację SEO, aby trafić do użytkownika, a za sprawą odpowiednich praktyk UX, kreować wśród użytkowników tylko pozytywne doświadczenia.
Skupmy się jednak na tym co oznacza prawidłowa struktura strony pod kątem SXO z punktu widzenia użytkownika. W tym celu warto przywołać kilka podstawowych zasad, których powinniśmy się trzymać przy tworzeniu struktury strony np. z poziomu menu głównego. Co to będzie?
- Używanie odpowiednich słów kluczowych – przede wszystkim jest to istotne z punktu widzenia pozycjonowania strony, jednak mówiąc odpowiednich, mamy na myśli takich, które faktycznie odpowiadają tematyce np. danej kategorii lub podkategorii, danego artykułu, zakładki itp. Stosowanie słów, które nie mają pokrycia w treści na stronie, po prostu zawiedzie użytkowników i “zdenerwuje” Google.
- Intuicyjność i przejrzystość – aby nasza strona internetowa dostarczała tylko pozytywnych doświadczeń użytkowników, nie może być zagmatwana i nieczytelna. Przede wszystkim menu nie powinno być zbyt skomplikowane, długie itp. Aby struktura strony spełniała wymogi SXO, powinniśmy zadbać o jednakowe menu w obrębie całego serwisu, odpowiednie nazwy kategorii itp.
- Ogólna architektura informacji strony – strukturę strony internetowej, będziemy także mieć na uwadzę w przypadku poruszania tematu architektury informacji. Struktura nie ogranicza się tylko do menu lub rozmieszczeniu nagłówków. To wszelkie informacje, które znajdziemy na stronie internetowej, a zatem grafiki, artykuły, opisy produktów, animacje, wideo itp. Aby zachować prawidłowość względem SXO, musimy zwrócić uwagę także na odpowiednie kolory, czcionki, rozmieszczenie elementów na stronie i to czy będą one odpowiednio opisane w kodzie źródłowym.
Są to podstawowe aspekty związane z SXO, które są ważne z punktu widzenia struktury strony internetowej. Ponadto, prawidłowo zbudowana struktura strony, będzie pozwalała także na zmniejszenie jej czasu ładowania, a z punktu widzenia użytkowników jak i robotów wyszukiwarki, to również jest bardzo istotne.
Struktura strony internetowej i SXO – kilka słów na koniec
Prawidłowo wyglądająca struktura strony internetowej z punktu widzenia SXO, pozwoli przede wszystkim dotrzeć do użytkownika, a także zadbać o to, aby kreowała użytkownikom tylko pozytywne doświadczenia. Warto jednak pamiętać, że sama struktura strony ma wiele znaczeń i teoretycznie do wszystkich możemy się odnieść, działając w zakresie SXO.
Istotne jest również to, że działając w zgodzie z SXO, będziemy mieli pewność, że spełniamy zasady najprawdopodobniej dwóch najważniejszych zmiennych w Internecie – SEO oraz UX. Aby to zrobić musimy zadbać o odpowiednio zaprojektowany kod źródłowy strony, połączenia wewnętrznych części serwisu (poszczególnych podstron itp.) oraz odpowiedni układ nagłówków i ich hierarchię – H1, H2, H3, H4 itd.
Dodaj komentarz