W zasobach internetowych możemy znaleźć praktycznie wszystko, a to oznacza, że również treści, które nie są przeznaczone dla wszystkich. Google jako hegemon na rynku internetowym, niejednokrotnie pokazywał, że troszczy się o użytkowników. W tym celu tworzy przeróżne narzędzia, które mają na celu m.in. nasze bezpieczeństwo. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie SafeSearch, które zostało stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach Internetu.
Spis treści:
Czym jest SafeSearch?
SafeSearch to najprościej mówiąc filtr treści, który jest wbudowany w wyszukiwarkę internetową. Jak on działa? Możemy go włączyć z poziomu konta Google oraz przeglądarki. Jego działanie polega na filtrowaniu wyników wyszukiwania i odrzucaniu treści przeznaczonych tylko dla osób pełnoletnich. Oznacza to, że nie zobaczymy wyników wyszukiwania, które zawierają treści wulgarne, obraźliwe, czyli po prostu nieodpowiednie dla dzieci.
SafeSearch – internetowa kontrola rodzicielska i nie tylko
Bezpieczne wyniki wyszukiwania zalecane są w szczególności do wykorzystywania na urządzeniach, z których korzystają dzieci. Co najważniejsze, ustawiając filtr SafeSearch, użytkownik nie posiadający odpowiednich uprawnień, nie będzie mógł go wyłączyć, a jedynie zobaczy, że jest on włączony. Dlatego jest to odpowiedni sposób, aby zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników.
Takie rozwiązanie pozwala również na jego szerokie zastosowanie. Filtr SafeSearch będzie przydatny nie tylko na urządzeniach domowych, ale warto go stosować także w szkołach, miejscach pracy, bibliotekach i innych miejscach publicznych.
Jak włączyć funkcje SafeSearch?
SafeSearch możemy włączyć jeśli zarządzamy kontem Google. Możemy to zrobić z poziomu konta Google, przeglądarki, a także w Android TV. Przyjrzymy się każdej z tych możliwości:
- Konto Google – z poziomu aplikacji Google musimy kliknąć ikonę swojego konta (zdjęcie lub inicjał). Przechodzimy do Ustawień i wybieramy opcję “Ukryj wyniki dla pełnoletnich” i za pomocą suwaka, włączamy lub wyłączamy filtr SafeSearch. Jeśli udało nam się poprawnie włączyć filtr, to w prawym górnym rogu będziemy mieli znak blokady (zamkniętą kłódkę).
- Przeglądarka – z poziomu przeglądarki schemat wygląda tak samo jak w przypadku konta Google. Musimy przejść do ustawień i włączyć filtr wyników dla pełnoletnich.
- Android TV – w tym przypadku również musimy przejść do ustawień. Następnie w sekcji preferencje wybrać “Szukaj” i wybrać “Filtr SafeSearch”, a następnie wybrać, czy ma zostać włączony lub wyłączony.
Jeszcze prostszym sposobem na włączenie filtra SafeSearch jest po prostu wpisanie w oknie wyszukiwania “google.com/safesearch”. Jeśli będziemy zalogowani do konta Google, zostaniemy bezpośrednio przeniesieni do opcji włączenia/wyłączenia filtra, za pomocą suwaka.
Czy filtr SafeSearch jest skuteczny?
Usługa od Google Safesearch jest oczywiście przydatna z punktu widzenia kontroli rodzicielskiej i odfiltrowuje treści nieodpowiednie, czyli np. pornografię, okrucieństwo. Jednak nie daje to gwarancji, że żadna strona zawierająca tego typu treści, nie pojawi się w wynikach wyszukiwania. Warto zaznaczyć, że samo Google prosi użytkowników o wskazywanie treści dla pełnoletnich, które się wyświetlają, pomimo włączonego filtra SafeSearch.
Może to wynikać m.in. z tego, że administratorzy tego typu stron, mogą obchodzić ustawienia Google i zanim zmiana zostanie zaindeksowana, to może pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Dlatego filtr SafeSearch nie zastąpi w 100% kontrolowania tego, co najmłodsi użytkownicy wyszukują w sieci, może jednak okazać się niezwykle pomocna.
Warto pamiętać, że jeśli posiadamy więcej niż jedno konto Google, musimy filtr SafeSearch ustawić dla każdego z nich, a także na wszystkich przeglądarkach internetowych. Ponadto, włączenie SafeSearch jest możliwe tylko dla zalogowanych użytkowników. Jeśli nie posiadamy konta Google, a chcemy korzystać z SafeSearch, to musimy je założyć.
Podsumowanie
Filtr SafeSearch to rozwiązanie od Google dla rodzin z dziećmi. Polega to na filtrowaniu wyników wyszukiwania i odrzucaniu treści przeznaczonych dla osób pełnoletnich. SafeSearch może być przydatne z punktu widzenia internetowej kontroli rodzicielskiej. Dzięki niemu mamy realny wpływ na to, co najmłodsi użytkownicy będą przeglądać za pośrednictwem “Wujka Google”.
Dodaj komentarz