W ostatnim czasie praca zdalna, a także praca hybrydowa znacznie zyskała na popularności. Z uwagi na pojawienie się nowej formy wykonywania obowiązków służbowych, naturalnie powstały zwolennicy oraz przeciwnicy takiego rozwiązania. Jest to temat, który ochoczo podejmowany jest przez przeróżne środowiska, a wpływ modelu pracy hybrydowej na nas może być większy, niż nam się dotychczas wydawało. Z tego względu warto przyjrzeć się temu, czym jest praca hybrydowa, a także jakie ma ona zalety.
Spis treści:
Czym jest praca hybrydowa?
Praca hybrydowa to najprościej mówiąc praca w modelu hybrydowym. Mówiąc wprost, jest to połączenie pracy stacjonarnej w biurze firmy, ze zdalnym wykonywaniem obowiązków służbowych np. w domu. Na rynku zdążyły się już ukształtować pewne mechanizmy, które są najpopularniejszymi formami pracy hybrydowej. Mowa tutaj o np.
- zupełnej dobrowolności w pojawianiu się w firmie przez pracowników,
- rotacji pracowników np. tydzień pracy stacjonarnej, tydzień pracy zdalnej,
- określeniu dni pracy zdalnej dla pracowników z jednoczesną możliwością przyjścia do biura,
- praca hybrydowa jako benefit, np. pracownik może wskazać kilka dni w miesiącu, w których chcę pracować zdalnie.
Co ciekawe, o ile rynek ukształtował wymienione powyżej przykładowe formy pracy hybrydowej, to wciąż brakuje istotnych regulacji prawnych w tym aspekcie. Nie wszystkie ważne dla pracodawców i pracowników zmienne są wprost określone. To tylko potwierdza, że przynajmniej w Polsce, praca hybrydowa jest stosunkowo młodym zjawiskiem, które jeszcze może zmienić swoją formę w przyszłości.
Korzyści pracy hybrydowej
Przy wskazywaniu zalet pracy hybrydowej, należy przyjąć 2 stanowiska: z punktu widzenia pracodawcy oraz pracownika. Rosnąca popularność hybrydowego modelu pracy, wynika z faktu, że obie strony posiadają korzyści, których nie sposób nie doceniać. Przyjrzyjmy się zatem przykładowym, ważnym korzyścią pracy hybrydowej.
Zalety pracy hybrydowej z punktu widzenia pracodawcy
- Oszczędności firmy – z punktu widzenia miesięcznych wydatków, może być naprawdę zauważalna. Wszystko będzie zależało oczywiście od sytuacji danego przedsiębiorstwa. W przypadku chęci powiększenia zespołu, może się okazać, że niezbędne będzie większe biuro. Jednak w przypadku pracy hybrydowej, można tak zaplanować grafik pracowniczy, aby w biurze znajdowali się tylko Ci pracownicy, którzy faktycznie będą niezbędni w konkretnym dniu. Dzięki temu nie ma konieczności wynajmowania lub zakupu większego lokalu.
- Działanie wizerunkowe – praca hybrydowa przez swoją rosnącą popularność jest uznawana za ogromny atut na rynku pracy. Duża część pracowników oczekuje możliwości pracy w tym modelu. Pracodawca, który oferuje pracę hybrydową będzie po prostu lepiej odbierany przez potencjalnych pracowników, a jego oferta będzie atrakcyjniejsza.
- Budowanie pozytywnych relacji – w obecnym czasie m.in. ze względów bezpieczeństwa, duża część osób preferuje pracę zdalną. Oczywiście nie jest ona możliwa w niektórych branżach, ale należy zauważyć, że pracodawca oferujący hybrydowy model pracy, będzie jawił się jako ten, który jest otwarty na dialog. Wpłynie to pozytywnie na jego wizerunek, a także ułatwi budowanie relacji z nowymi oraz dotychczasowymi pracownikami.
Zalety pracy hybrydowej z punktu widzenia pracownika
- Oszczędność czasu – chociaż ta najbardziej będzie dotyczy pracy w pełni zdalnej, to należy zauważyć, że model hybrydowy również się tym odznacza. Chodzi przede wszystkim o czas, który pracownicy poświęcają na dojazdy. W zależności od miasta, a także odległości pomiędzy mieszkaniem, a biurem, na dojazdy można poświęcać nawet kilka godzin dziennie. Zatem z punktu widzenia oszczędności czasu, praca hybrydowa to niewątpliwa zaleta.
- Korzyści osobiste – chociaż pod tym hasłem można ukryć bardzo wiele, to chodzi przede wszystkim o to, co zrobimy z zaoszczędzonym czasem. Dzięki temu możemy poświęcić się rodzinie, pasji lub obowiązkom domowym. Powiedzmy wprost. Stojąc w korku raczej nikt nie odpoczywa. Jeśli z dnia pracy odejmujemy czas potrzebny na dojazdy, możemy zyskać przykładowo 1 godzinę więcej snu itp. A to można rozpatrywać już w samych superlatywach.
- Finanse – należy zauważyć jeszcze jeden istotny szczegół w przypadku sytuacji pracowników. Praca hybrydowa pozwala wydawać mniej pieniędzy na dojazdy do biura. Być może jest to również przyczyna popularności tego modelu pracy. Odchodzą wydatki na paliwo, komunikację miejską, przejazdy kolejowe itp. To sprawia, że w zależności od sytuacji można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie.
Praca hybrydowa – kilka słów na koniec
Jak można zauważyć, model pracy hybrydowej ma bardzo wiele zalet dla obu stron. Należy jednak pamiętać, że nie jest on wolny od wad. Mniejsze możliwości zawierania znajomości, brak podstawy prawnej pracy hybrydowej, wycofanie społeczne pracowników itp. Warto o tym wszystkim pamiętać.
To czy zdecydujemy się wprowadzić model pracy hybrydowej w naszej firmie, powinno być przede wszystkim poprzedzone wnikliwą analizą naszej sytuacji, rozmowami z zespołem, a także określeniem, czy w naszym przypadku praca hybrydowa zwiększy efektywność pracy, a przynajmniej jej nie zaburzy. Może się okazać, że dla naszej firmy praca hybrydowa nie będzie korzystna zarówno dla nas, jak i pracowników.
Dodaj komentarz