Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Marketing mix – co to jest?


Marketing mix – co to jest?



25 sierpnia 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Jeśli chcemy, żeby nasza firma osiągnęła sukces w internecie konieczne jest wdrożenie właściwych działań marketingowych. Dzisiaj zapoznamy się pojęciem marketing mix, które w ostatnim czasie jest coraz bardziej popularne, zapraszam zatem do artykułu.

Czym jest marketing mix?

Według definicji marketing mix inaczej zwany „kompozycją marketingową” lub „mieszanką marketingową” to nic innego jak, elementy które wpływają na poprawę popytu na nasze usługi i produkty. To zastosowanie różnych działań, metod, elementów i sposobów dzięki którym firma ma możliwość oddziaływania na rynek i potencjalnych klientów, żeby nakłonić ich do kupowania określonych artykułów. Jedną z najpopularniejszych koncepcji marketingu mix jest tzw. koncepcja 4P.

Co to jest koncepcja 4p?

Typowa koncepcja 4p to product (produkt), price (cena), place (promocja) i promotion (dystrybucja). Jej celem jest stworzenie produktu, który będzie dostępny w odpowiedniej chwili i miejscu. Musi być on dobrze reklamowany, powinien posiadać odpowiednią cenę i być we właściwy sposób dystrybuowany. Koncepcja 4P to najważniejsze narzędzie, poprzez które mamy możliwość wypracowania efektywnej kampanii marketingowej.

Przeczytaj również  Co to jest aromamarketing? [Marketing zapachowy]

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

1. Produkt – jego główną cechą jest zadowolić klienta oraz spełnić jego potrzeby i pragnienia. To potencjalny klient jest najważniejszy, dlatego produkt ma za zadanie zrealizować wcześniej ustaloną funkcję i być bardzo dobrej jakości. Ważne są odczucia odbiorcy, styl wykonania, forma opakowania, a także usługi dodatkowe np. gwarancja posprzedażowa, wsparcie techniczne itd.

2. Cena, czyli ile musi zapłacić konsument za dany produkt, żeby zaspokoić swoje potrzeby. Trzeba uwzględnić również dodatkowe zniżki, warunki płatności, koszty produkcji, dystrybucji, wydatki na reklamę itp. Cena może być przeróżnie tworzona. Przykładowo znane koncerny mogą pozwolić sobie na wyższą politykę cenową i oferować wysokiej jakości towary luksusowe, ale już nowa firma na rynku w pierwszym okresie działalności będzie oferować niższe ceny, żeby móc konkurować z innymi przedsiębiorstwami oferującymi podobne produkty i usługi.

3. Dystrybucja zawiera sposób dostarczenia produktów, jak i całą logistykę. Jej celem jest dotarcie towarów lub usług do potencjalnych nabywców. Ważne, żeby pamiętać iż musimy uwzględnić zarówno miejsce znajdowania się sklepów, jak i gdzie w sklepie są umieszczone produkty (która półka, na jakiej wysokości, jak daleko od wejścia itp.). Warto mieć też na uwadze, że obecnie wiele transakcji ma miejsce w sieci w internetowych sklepach i w tym przypadku ważny jest również koszt przesyłki, warianty płatności, czas dostawy i zwrot produktu.

Przeczytaj również  Jak brać urlop w sklepie internetowym, aby nie stracić klientów?

4. Promocja jest niezwykle ważna, bo to rodzaj komunikacji z potencjalnymi klientami. Firma podaje dane na temat towarów lub usług, a także kreuje potrzebę u odbiorców. Działania marketingowe mogą być realizowane poprzez typową reklamę, promocję w Internecie, sprzedaż bezpośrednią i public relations. Reklama może informować, nakłaniać do działania lub wpływać na konkurencję.

Czym jest nowoczesna koncepcja 4P

1. Ludzie – to osoby obsługujący potencjalnych klientów, pracownicy firmy, konsumenci i reszta nabywców.

2. Procesy – są odpowiedzialne za wszelkie działania, w dłuższym okresie czasu pozwalają na nawiązanie odpowiednich stosunków z otoczeniem

3. Programy – biorą pod uwagę zachowania, które skupiają się na nabywcy np. działania przeprowadzanie w Internecie.

4. Dokonania – dzięki nim wiemy, w jaki sposób rozwija się przedsiębiorstwo biorąc pod uwagę stosowane kryteria niefinansowe i finansowe.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Marketing mix - co to jest?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *