W dzisiejszych czasach otoczeni jesteśmy przez różnego rodzaju problemy, które niekoniecznie dotyczą bezpośrednio nas, a dotykają tematów społecznych, ekonomicznych, ekologicznych itp. Sprawy związane z dostępem do wody pitnej, niewłaściwymi zachowaniami w społeczeństwie, zmianami klimatu – wpływają na społeczeństwa na całym świecie i silnie je angażują. Nasuwa się pytanie, czy podmioty gospodarcze powinny zajmować stanowisko wobec wrażliwych tematów?
Spis treści:
Czym jest marketing społecznie zaangażowany?
Marketing społecznie zaangażowany jest odpowiednikiem angielskiego Cause Related Marketing. Polega on na połączeniu działań z zakresu tradycyjnego marketingu oraz jego społecznej odmiany. Będzie w sobie łączył cele biznesowe przedsiębiorstwa z jakimś problemem ważnym z perspektywy społeczeństwa, jak np. zanieczyszczenie środowiska. Dlatego często firmy będą nawiązywały współpracę z organizacjami non-profit, która ma zazwyczaj określony kierunek niesienia pomocy.
Jakie korzyści niesie za sobą marketing zaangażowany społecznie?
Na samym początku trzeba zauważyć, że są 3 grupy interesów w marketingu zaangażowanym społecznie. Więc korzyści będą inne, dla każdej z grup. Pierwsza to oczywiście firma, która decyduje się na ten rodzaj promocji. Druga grupa to odbiorcy produktów/usług firmy. Trzecią grupą będą beneficjenci działań marketingu społecznie zaangażowanego , np. ludzie z krajów afrykańskich bez dostępu do wody pitnej.
Jak więc będą wyglądać korzyści dla tych grup?
Korzyści przedsiębiorstwa:
- poprawienie wizerunku – związanie z organizacjami non-profit może spotkać się z entuzjazmem wśród odbiorców
- lepszy wizerunek = szansa na lojalność konsumentów
- wywołanie zaangażowania wśród grupy docelowej, a także wśród pracowników pod kątem określonego problemu społecznego
Korzyści dla odbiorców:
- odbiorcy będą się lepiej czuć dzięki zakupowi produktów firmy, wspierającej szczytne cele
- większe docenienie produktów firmy. Jeśli poruszany w kampanii problem będzie dotyczył np. braku odzieży w tzw. “krajach trzeciego świata” – to odbiorcy bardziej docenią to co właśnie udało im się kupić
Korzyści dla beneficjentów:
- Beneficjenci będą różni w zależności od nagłaśnianego problemu, zatem ich korzyści również będą różne
- Dla przykładu: akcja dotyczy problemów z zanieczyszczeniem środowiska – beneficjentami będą wszyscy jeśli firma np. zdecyduje się na zasadzenie dużej ilości drzew.
- Nagłaśnianie danego problemu, który jest ważny społecznie.
- Organizacje non-profit zyskują źródło finansowania swoich działań w postaci konkretnej marki.
Dlaczego warto zainteresować się marketingiem społecznie zaangażowanym?
Nie trzeba chyba w tym momencie przekonywać już o wielopłaszczyznowości korzyści jakie niesie za sobą marketing społecznie zaangażowany. Jednak przez ogrom przedsięwzięcia, wygląda to tak, że to głównie duże firmy decydują się na tę formę promocji. Robią to głównie z chęci zwiększenia lojalności wśród swoich grup docelowych. Przywiązanie do marki w dzisiejszych czasach jest na wagę złota i naprawdę może dużo zmienić.
Co więcej, rosnąca świadomość społeczeństwa na przeróżne tematy prowadzi do tego, że odbiorcy wręcz się domagają od największych firm, redukowania ich wpływu na środowisko. W wyniku tego firmy często same decydują się na działania w tym kierunku, aby jak najszybciej poinformować odbiorców o tym co wdrożyły/zaplanowały. To sprawia, że firmy w pewnym sensie prześcigają się na tym polu.
Takie projekty mają zatem realny wpływ na np. ograniczanie emisji spalin, zmniejszenie liczby osób głodujących, zwiększenie zalesienia itp. Wszystko zależy od tego, w jaką akcję ważną społecznie, dany podmiot się zaangażuje.
Podsumowanie
Marketing społecznie zaangażowany to ciekawa forma promocji, która jest korzystna dla wszystkich. Podmiot rozpoczynający działania w tym zakresie, ma szansę na wzbudzenie lojalności u swoich odbiorców. Konsumenci mają przeświadczenie, że kupując ulubione produkty, pomagają w ważnej sprawie, a sam problem społeczny jest nie tylko nagłaśniany, ale także w realny sposób może być ograniczany.
Dodaj komentarz