Landing page, to tzw. strona docelowa. To na nią będą trafiać użytkownicy np. z kampanii reklamowych w Google Ads. Landing page można wykorzystać również na potrzeby działań email marketingu i wiele wiele więcej. To wszystko sprowadza się do tego, że po prostu warto wiedzieć, jak zaprojektować stronę docelową. Skupmy się zatem na najpopularniejszym CMS na świecie – WordPress, z pomocą którego również będziemy mogli zaprojektować landing page.
Spis treści:
Projektowanie landing page w WordPressie
Warto zaznaczyć, że możemy wyróżnić kilka najprostszych metod projektowania landing page. Przede wszystkim możemy to zrobić za pomocą szablonu page.php i jego ręcznemu dostosowaniu oraz za pomocą (kto by się spodziewał) wtyczek do WordPress. Warto zaznaczyć, że są także motywy, które po prostu zawierają tego rodzaju funkcjonalność. Wtedy sprawa jest prosta, mamy możliwość stworzenia nowej pustej strony i za pośrednictwem narzędzi edytorskich, dostosowujemy ją na nasze potrzeby.
Jeśli nie chcemy zmieniać motywu, możemy utworzyć landing page z poziomu PHP. W tym celu musimy kolejno:
- Stworzyć motyw potomny, a następnie pliki style.css oraz functions.php.
- Zainstalować oraz aktywować motyw potomny.
- Tworzymy nową stronę na podstawie stworzonego motywu, a następnie musimy ją zachować w formacie landing-page.php.
- Teraz możemy dodać interesujące nas multimedia oraz zmodyfikować sekcję nagłówka.
- Poniżej linijki <!-.site-branding-> musimy dodać odnośnik do pliku landing-page.php. Bez tego jego zawartość nie będzie mogła się wyświetlić.
- Gdy ze wszystkim się uporamy, zostanie nam już tylko dodanie stylów CSS.
Gotowe, stworzyliśmy właśnie landing page. Oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrobić, a sama instrukcja kompletnemu laikowi niewiele pomoże. Dlatego przyjrzyjmy się temu, jak stworzyć landing page za pomocą wtyczek do WordPress, których jak możemy się domyślać, jest więcej niż jedna.
Tworzenie landing page – wtyczka WordPress
Proces tworzenia landing page za pomocą wtyczki w WordPressie, jest znacznie prostszy niż ręczne dostosowywanie pliku za pomocą PHP. Sam proces będzie dość zbliżony w poszczególnych wtyczkach, a zatem chodzi tylko o rozjaśnienie całego procesu. Zatem, zaczynajmy.
- Instalacja – wygląda tak samo, jak instalacja innych wtyczek, np. Yoast SEO. Przechodzimy do sekcji “Wtyczki > Dodaj nową” i szukamy interesującej nas wtyczki. Gdy ją znajdziemy klikamy “Zainstaluj > Włącz wtyczkę”. Po poprawnej instalacji będziemy mieć do niej dostęp z poziomu naszego lewego menu w WordPressie.
- Tworzenie landing page – uruchamiamy zainstalowaną wtyczkę. W zdecydowanej większości przypadków, będziemy mieli do dyspozycji prosty edytor wizualny i będziemy mogli wybrać interesujący nas motyw. Tworzenie landing page za pomocą wtyczki będzie polegało na dostosowaniu wizualnym poszczególnych elementów.
Sam proces praktycznie się na tym etapie kończy. Warto jednak zwrócić uwagę na istotne rzeczy. Przede wszystkim, w przypadku większości wtyczek i tak niezbędne będzie posiadanie konta w narzędziu, które umożliwia budowę stron docelowych. Często może być tak, że część funkcjonalności poszczególnych wtyczek, będzie dostępna jedynie w jej płatnej wersji. Będzie się to zatem wiązało z dodatkowymi kosztami.
Ponadto musimy zwrócić uwagę, czy interesująca nas wtyczka, ma opcję podpięcia własnej subdomeny, pod tworzony przez nas landing page. W przeciwnym razie, landing page nie będzie mógł, zapewnić nam wszystkich swoich funkcjonalności.
Przykłady wtyczek do tworzenia landing page w WordPress
Trzeba zauważyć, że wtyczki do WordPress, o ile w dużej mierze ułatwiają tworzenie landing page, o tyle w znacznym stopniu mogą oznaczać i tak dodatkowe koszty, które być może przekroczą zlecenie wykonania landing page specjaliście. Przykładowymi darmowymi wtyczkami są:
- Elementor – jej bezpłatna wersja ma pewne ograniczenia, jednak możemy zapoznać się z narzędziem i jeśli uznamy za stosowne, wykupić pakiet płatny, którego ceny rozpoczynają się od 49$ na rok.
- Beaver Builder – w tym przypadku na bezpłatnej wersji raczej dużo nie zdziałamy z uwagi na znaczne ograniczenia. Jednak wykupienie któregoś z trzech pakietów, naprawdę będzie już satysfakcjonujące i umożliwi stworzenie świetnych landing page. Ceny zaczynają się od 99$ rocznie.
- Leadpages – generalnie jest to jedna z droższych wtyczek, jednak zdecydowanie ma ogromne możliwości i ku temu powody. Jeśli stworzenie landing page jest dla nas jednorazową akcją, możemy zdecydować się na wykorzystanie 14-dniowego okresu próbnego. Z jego pomocą bez problemu stworzymy bardzo efektywny landing page i przede wszystkim zrobimy to w krótkim czasie.
Tworzenie landing page w WordPressie – kilka słów na koniec
Landing page to inaczej strona docelowa, na której lądują użytkownicy, którzy natrafią np. na naszą reklamę w Internecie. Jej poprawne zaprojektowanie jest więc kluczowe, aby zwroty z inwestycji w kampanie reklamowe, były na zadowalającym poziomie. Na szczęście mamy wiele możliwości stworzenia własnych landing page, które w zależności od sytuacji będą bardziej lub mniej skuteczne.
Zdecydowanie najprostszym sposobem będzie stworzenie landing page za pomocą jednej z wtyczek do WordPressa, które automatyzują sam proces i mają bogate biblioteki elementów stron. Wystarczy, że interesujący nas element przeciągniemy na stronę i gotowe, w ten sposób możemy stworzyć landing page.
Należy jednak pamiętać, że często może się to wiązać z dodatkowymi kosztami i zlecenie zaprojektowania strony specjaliście, okaże się po prostu tańszym rozwiązaniem.
Dodaj komentarz