Narzędzi wspomagających sprzedaż, które działają na wyobraźnie klientów jest całkiem sporo. Jednak w zależności od naszej sytuacji, branży w jakiej działamy, jednym z najbardziej skutecznych może okazać się dobre portfolio. Jest to swego rodzaju dowód dla potencjalnego klienta, że nie tylko potrafimy wykonać określoną usługę lub produkt, ale jeszcze pokazujemy jak profesjonalnie jesteśmy w stanie to zrobić. Portfolio to także dobry sposób na to aby klient, który nie posiada specjalistycznej wiedzy w danej dziedzinie, mógł się rozeznać, czego może od nas oczekiwać. Dlatego warto wiedzieć, jak zrobić profesjonalne firmowe portfolio.
Spis treści:
Co należy umieścić w firmowym portfolio?
Przed stworzeniem naszego portfolio musimy zrobić pewne rozeznanie. Przede wszystkim musimy wiedzieć, co w nim umieścić. Bez względu na to, w jakiej branży działamy, dobrze podejść do tematu portfolio holistycznie. Powinniśmy skupić się na atrakcyjnej formie przekazania tego, jak długo działamy w branży, jak się rozwinęliśmy i jakie posiadamy umiejętności. W jaki sposób to zrobić?
- Przykładowe prace
Oczywiście jest to absolutna podstawa. Powinny być one odpowiednio zróżnicowane, aby potencjalny klient miał przeświadczenie, że poradzimy sobie np. z dedykowanym dla niego projektem lub jeśli będzie chciał coś zmienić w szablonowych pracach.
Warto pamiętać, że przykładowe prace powinny być starannie wyselekcjonowane. Jeśli masz np. 100 prac, nie decyduj się na wszystkie. Wybierz kilka najlepszych, tych z których jesteś dumny itp. Portfolio to miejsce tylko na Twoje najlepsze prace, stosowanie “zapychaczy” nie będzie najlepszym pomysłem i może negatywnie wpłynąć na odbiór Twojego portfolio.
- CV oraz inne dokumenty
Chociaż portfolio powinno się raczej skupiać na dowodach Twojej pracy, to odpowiednie CV lub potwierdzenie posiadanych certyfikatów może także być świetnym pomysłem, aby dopełnić nasze firmowe portfolio. Warto jednak zadbać o spójność całego dokumentu, odpowiedni kontrast itp. Dlatego w zależności od sytuacji, możesz umieścić np. certyfikaty w załącznikach.
- Referencje
Jeśli działasz już od jakiegoś czasu na rynku, możesz postarać się o to, aby Twoi dotychczasowi klienci wystawili Ci referencję. Być może się zgodzą, a Ty będziesz mógł je zamieścić w swoim portfolio. To da znać potencjalnemu klientowi, że faktycznie ktoś już z Tobą współpracował i jest z tego faktu zadowolony – zatem dlaczego miałoby być inaczej w jego przypadku?
- Łączniki
Portfolio możemy rozumieć jako zlepek różnych projektów, dokumentów itp. Warto jednak pamiętać, że ktoś będzie je faktycznie przeglądał. Zastosowanie jakiejś narracji, może być jak najbardziej na miejscu. Oczywiście nie chodzi tutaj o tworzenie mistrzowskich poematów.
Wystarczy, że wprowadzisz odbiorcę w najważniejsze szczegóły danych projektów, na czym one polegały, co musiałeś zrobić itp. Zastosowanie chociaż kilku zdań, niewątpliwie wpłynie na jego odbiór i sprawi, że portfolio będzie bardziej spójne. Warto także wykorzystać efekt zdjęć typu “przed i po” itp.
Jak zapełnić własne portfolio?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową lub założyłeś własną firmę, prawdopodobnie może być ciężko Ci stworzyć odpowiednie portfolio. Po prostu nie będziesz miał odpowiednich do tego środków. Dlatego warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób można zadbać o odpowiednią ilość materiałów, na potrzeby własnego portfolio, np.
- Różne warianty projektów – rozpoczynając własną działalność, na pewno posiadasz jakieś prace tworzone “do szuflady” lub dla pierwszych klientów, rodziny itp. Jeśli nie, to zawsze możesz pierwszy taki projekt stworzyć właśnie teraz. Następnie będziesz mógł go przedstawić np. w różnych wersjach kolorystycznych, rozmiarach, odmiennej specyfikacji itp. W ten sposób zyskasz przynajmniej kilka prac do swojego portfolio.
- Znane przykłady z branży – możesz wykorzystać znane przykłady ze swojej branży, aby pokazać swoją kreatywność. Oczywiście w tym przypadku, musisz uważać na prawa autorskie, dlatego musisz zrobić odpowiedni research (czy należy podać autora? itp). Jeśli jednak zrobimy to w umiejętny sposób, możemy naprawdę wiele zyskać i zaskarbić sobie sympatię odbiorcy.
Zapełnienie portfolio może przysporzyć nam wielu trudności – nie należy się jednak załamywać. Jeśli masz możliwość, zawsze warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób robią portfolio inne osoby z Twojej branży. Dzięki temu zyskasz informacje odnośnie “portfoliowych trendów” i będziesz mógł je wykorzystać również na własne potrzeby.
W przypadku wypełniania referencji, CV, certyfikatów itp. – sprawa wygląda dość prosto. Należy przedstawić tylko te, które mają największe znaczenie w konkretnej branży. Dlatego warto rozważyć ukończenie branżowych kursów, uczestniczenie w różnych prestiżowych konkursach itp. Oczywiście w zależności od naszej specjalizacji, będziemy mieli nieco inne możliwości.
Jak zrobić firmowe portfolio? – kilka słów na koniec
Wiesz już jak stworzyć własne firmowe portfolio, zatem nie czekaj dłużej. Po prostu je stwórz i zacznij czerpać z niego korzyści. Następnie powinieneś się zająć jego rozpowszechnianiem za pomocą np. firmowej strony internetowej, mediów społecznościowych, e-mail marketingu, newslettera itp. Portfolio jest swego rodzaju promocją Twojej marki, dlatego musisz zadbać o to, aby dotarła ona do jak największej liczby Twoich potencjalnych klientów.
Tworząc własne portfolio, zadbałeś o udokumentowanie Twojego profesjonalizmu, jakości, warsztatu itp. Zadbałeś o to, aby potencjalny klient zrozumiał, że decydując się na współpracę z Tobą, zapłaci nie tylko za efekt końcowy (produkt lub wykonaną usługę), ale także za całą tę otoczkę, którą przekazałeś mu za pomocą portfolio. W dzisiejszych czasach jest to szczególnie istotne.
Dodaj komentarz