Jeśli nie prowadzisz własnego bloga, a chcesz rozpocząć pozycjonowanie swojej strony internetowej, bardzo często spotkasz się z opinią, że po prostu musisz to zrobić. Blog daje ogromne możliwości pod względem SEO i świetnie spełnia rolę internetowej wizytówki firmy. Możesz przedstawiać na nim problematyczne przypadki Twoich klientów, które udało Ci się rozwiązać, publikować interesujące tematy z Twojej branży itp.
Spis treści:
Blog na WordPress – od czego zacząć?
WordPress jest najpopularniejszym CMSem na świecie. Dzięki niemu, nawet bez specjalistycznej wiedzy, możemy prowadzić własną stronę internetową, a co najważniejsze – robić to skutecznie. Co więcej, bogactwo jakie WordPress ma do zaoferowania w postaci różnych wtyczek i motywów, jest w ten sposób po prostu doceniane przez użytkowników.
Jeśli już posiadasz własną stronę internetową w systemie WordPress i chcesz założyć bloga, Twoja sytuacja jest prosta – wystarczy zacząć publikować. Po zalogowaniu się do naszego WordPressa, musimy przejść do zakładki “Wpisy > Dodaj nowy”. Uzupełniamy treść wpisu, a także tytuł, kategorie, tagi itp.
Sprawa założenia bloga na WordPress nieco się komplikuje, gdy chcemy zacząć zupełnie od zera. Wtedy mamy do dyspozycji dwie podstawowe opcję:
- blog na wordpress.com – szybki i darmowy sposób na rozpoczęcie publikowania treści. Wiąże się to jednak z mniejszą niezależnością. Przede wszystkim adres URL zawsze będzie zawierał końcówkę “.wordpress.com”, a także będziemy musieli się liczyć z reklamami i ograniczoną liczbą wtyczek i motywów.
- własna strona blogowa – jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie, jednak musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego hostingu, a także zakupie domeny. Wszelkiego rodzaju sprawy związane z założeniem strony internetowej musimy mieć w tym przypadku na uwadze. Jednak jako administrator strony, będziemy posiadali znacznie większe możliwości, niż w przypadku bloga na wordpress.com. Należy pobrać oprogramowanie z oficjalnej strony WordPress.org następnie połączyć się z kontem FTP i wrzucić ściągnięte pliki. W dalszej konfiguracji wchodzimy domenę, która jest zaparkowana na serwerze i wrzucona w katalogu, wpisujemy nazwę bazy danych, użytkownika i hasło i klikamy instaluj!
Jak wybrać rodzaj blogowania na WordPress?
Przed wyborem przede wszystkim powinniśmy przeanalizować naszą sytuację. To na jaki wariant się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od niej. Dlatego warto wypunktować kwestie, które w największym stopniu będą mogły wpływać na naszą decyzję:
- Cel bloga – jeśli zależy nam tylko na procesie twórczym i utrwaleniu naszych wpisów blogowych na jakimś nośniku. Przy jednoczesnym braku wszelkich kosztów, to lepszym wyborem będzie blog na wordpress.com. Jednak jeśli chcemy pozycjonować naszego bloga, a jego wartość z czasem zmonetyzować, to powinniśmy zdecydować się na własną stronę blogową.
- Blog firmowy – w przypadku blogów firmowych, jeśli nie posiadasz własnej strony internetowej, to najlepszym rozwiązaniem będzie jej założenie. Jeśli chcesz prowadzić własnego firmowego bloga, to dlaczego nie wykorzystać tego w celach promocyjnych, sprzedażowych, wizerunkowych itp? Bez problemu będziesz mógł dodać zakładki “o nas”, “oferta”, “kontakt”, a jedną z nich będzie także blog. Takie rozwiązanie połączy przyjemne z pożytecznym i sprawdzi się zdecydowanie bardziej.
Jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na jak najszybszym publikowaniu naszych treści, wtedy naturalnym wyborem będzie blog na wordpress.com. Jeśli jednak chcemy nadać naszemu blogowi, nieco więcej profesjonalizmu i mieć większą niezależność. Warto jest poczekać i założyć własną stronę internetową.
Jakie są koszty założenia i prowadzenia bloga na WordPress?
Przede wszystkim jeśli wybierzemy wariant pierwszy – blog na wordpress.com. To założenie i prowadzenie bloga będzie całkowicie darmowe. Oczywiście z czasem to rozwiązanie może przestać nam odpowiadać z uwagi na pewne ograniczenia jaki ten wariant prowadzenia bloga posiada. Jak jest w przypadku własnej strony blogowej?
Musimy się liczyć z zakupem domeny oraz odpowiedniego hostingu. Należy zaznaczyć, że na potrzeby stron blogowych nie będziemy musieli wykupywać najdroższych hostingowych pakietów, a te podstawowe (najtańsze) z reguły będą wystarczające. Miesięczne stałe koszty za te usługi będą oscylowały w granicach 100 zł.
Warto jednak pamiętać, że kwoty poszczególnych domen mogą znacząco się różnić, jednak będzie się to wiązało z jednorazową pierwszą opłatą za jej kupno. Zatem nie będzie to wymagało od nas ogromnych środków finansowych i możliwe jest założenie własnej strony blogowej, nawet jeśli chcemy to robić w celach hobbystycznych.
Podsumowanie
Szeroko pojęta blogosfera jest bardzo rozbudowaną częścią Internetu. Poza podstawowymi wartościami, jakimi są tworzenie własnych treści i dzielenie się nimi ze światem, blog to także świetne narzędzie do pozycjonowania własnej strony internetowej. Z uwagi na ogromną popularność WordPressa, jest to bardzo często wybierana platforma, do prowadzenia własnego bloga, którego założenie na WordPressie nie jest niczym trudnym.
Dodaj komentarz