Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Jak przekierować stronę?


Jak przekierować stronę?



17 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 23 września 2024) 6-8 min. czytania

Różnego rodzaju przekierowania są niezwykle pomocne w codziennym korzystaniu z Internetu. Użytkownik często może być nawet nieświadomy, że został przekierowany do innej strony. To sprawia, że z punktu widzenia użytkownika, nic nie zaburza korzystania z konkretnej witryny i będzie on mógł mieć pozytywne doświadczenia z daną stroną. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu czym dokładnie jest przekierowanie i jakie są jego rodzaje.

Czym jest przekierowanie strony?

Przekierowanie strony można wyjaśnić na dwa sposoby. Z punktu widzenia użytkownika, będzie to znalezienie się na innej stronie niż tej, która była przypisana do wykorzystanego przez niego linku. Jeśli nie wystąpiłoby przekierowanie, prawdopodobnie użytkownikowi zostałby zwrócony błąd i musiałby szukać treści na własną rękę.

W bardziej technicznym ujęciu, przekierowanie strony to odpowiedź HTTP, która zawiera informacje dotyczące przejścia do innej strony docelowej. Jest to instrukcja dla przeglądarek i robotów wyszukiwarek, że pożądana treść została przeniesiona, zatem niezbędne jest przekierowanie strony.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Jakie są rodzaje przekierowań strony?

Przekierowania możemy wyróżnić m.in. z punktu widzenia tego, co stało się z treścią docelową. Czy została usunięta, a może przeniesiona na stałe lub tymczasowo?

  • Przekierowanie 301 – przekierowanie stałe

Jest to bardzo często spotykany rodzaj przekierowania, który informuje o tym, że treść docelowa została na stałe przeniesiona np. na inną podstronę. Ponadto jest to komunikat, że dotychczasowy adres nie będzie już nigdy zawierał żądanej treści. Może to skutkować m.in. usunięciem adresu z wyszukiwarki, ponieważ nie będzie on przydatny użytkownikom.

  • Przekierowanie 302 – przekierowanie tymczasowe
Przeczytaj również  5 funkcji narzędzia Majestic SEO – wsparcie dla SEO specjalisty

Ten rodzaj komunikatu jest również często spotykany w Internecie. Przekierowanie 302 informuje roboty wyszukiwarki, że pożądana treść jest dostępna, ale pod innym adresem. Co więcej, ten rodzaj przekierowania nie będzie wiązał się po upływie czasu z usunięciem dotychczasowego adresu z wyszukiwarki, ponieważ dana treść na niego wróci. W tym przypadku, roboty będą tutaj wracać, aby sprawdzić czy treść została przywrócona.

  • Inne kody przekierowań strony

Istnieją także inne przekierowania nieco mniej popularne. Można tutaj zaliczyć m.in. przekierowania 304 (nie zmodyfikowano), przekierowania 305 (z wykorzystaniem serwerów proxy) itp. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża liczba przekierowań może skutkować błędem 310 – mówiącym o zbyt dużej ilości przekierowań. Dlatego należy je stosować tylko gdy tego faktycznie potrzebujemy.

Jak wykonać przekierowanie strony w WordPress?

Przekierowania strony wykonuje się w kilku przypadkach. Możemy zdecydować się na przekierowanie ruchu z całej domeny na inną, adresów z “www” do adresów bez “www” i odwrotnie, czy też z błędnego linku na prawidłowy np. gdy użytkownik wpisze adres z literówką itp. W przypadku WordPressa przekierowania możemy ustawiać ręcznie, z pomocą naszego hostingodawcy lub za pomocą wtyczek WordPress, a jedną z nich jest Redirect.

  • Przekierowanie strony za pomocą wtyczki WordPress

Ustawianie przekierowania za pomocą wtyczki WordPress – Redirect, jak możemy się domyślać nie powinno nam sprawić żadnych większych trudności. Wystarczy, że w panelu administracyjnym wskażemy z jakiej strony ma być wykonywane przekierowanie, a jaka ma być stroną docelową. Instalacja wtyczki jest identyczna jak w przypadku innych rozwiązań, a aby rozpocząć pracę nie musimy jej dodatkowo konfigurować.

  • Przekierowanie strony z pomocą hostingodawcy
Przeczytaj również  Presell Pages - co to jest i do czego jest wykorzystywane?

Firmy hostingowe w swojej ofercie często będą posiadały przekierowywanie stron. Aby to zrobić najlepiej jest się skontaktować z hostingodawcą lub na jego stronie znaleźć stosowne informacje na ten temat. Przeważnie jednak będzie to możliwe z poziomu panelu klienta. Możliwe będzie wykonanie przekierowania jeśli przejdziemy do swoich domen i zdecydujemy się na odpowiednie działanie. Reszta ograniczy się do wyboru przekierowania i wskazania adresu, na jaki mają trafiać użytkownicy.

  • Ręczne przekierowanie strony

Jak to często bywa, sposób ręczny może być najbardziej korzystny, jednak będzie także pochłaniał największą ilość czasu – jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy. Aby ręcznie ustawić przekierowanie strony, najprościej będzie to zrobić z poziomu pliku “.htaccess”. Otwieramy plik za pomocą edytora tekstu i dodajemy interesujące nas komendy. Najbardziej popularnymi są:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domena-stara\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://domena-nowa.pl/$1 [R=301,L]
  • Przekierowanie PHP po 5 sekundach 
<?php header(‘Refresh: 5; URL=http://strona-docelowa-po-5-sekundach.pl’); ?>
  • Przekierowanie PHP na inną stronę lub domenę
<?php header(‘Location: http://adres-strony-docelowej.pl’); ?>

Jak przekierować stronę? – kilka słów na koniec

Różnego rodzaju przekierowania stron są z nami obecne codziennie podczas korzystania z Internetu. Posiadając własną stronę internetową warto wiedzieć, jak ustawić przekierowanie. W znaczny sposób może to wpłynąć na ewentualne opinie użytkowników o naszej stronie, a zarazem firmie.

Ustawienie odpowiednich przekierowań, może być także konieczne w przypadku funkcjonowania strony internetowej, np. w e-commerce. Po dokonaniu płatności dobrze jeśli użytkownik zostanie po np. 5 lub 10 sekundach przekierowany z powrotem do strony sklepu. Wykonanie tego rodzaju czynności nie jest mocno skomplikowane, a może naprawdę okazać się przydatne, szczególnie w sytuacjach kryzysowych lub gdy będziemy chcieli po prostu się rozwijać.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak przekierować stronę internetową? [Przekierowanie PHP]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *