ccTLD to skrót od angielskiego country code Top-Level Domain, co można tłumaczyć jako krajowa domena najwyższego poziomu. Tego rodzaju domeny są przeznaczone dla całych państw, ale także niektórych terytorium zależnych, czy też posiadających pewne prawa autonomiczne np. Hongkong – “.hk”. Co ciekawe, zdecydowana większość domen typu ccTLD odpowiada kodom poszczególnych państw z dokumentu standaryzacyjnego ISO 3166-1.
Przykładowe domeny ccTLD
W celu lepszego zobrazowania tego, czym jest ccTLD, warto przywołać kilka popularnych w naszym kraju domen ccTLD. Każda z tych domen jest klasyfikowana dla treści internetowych poszczególnych Państw. W ten sposób możemy mówić np. o “polskim Google”, “niemieckim Google” itd. Jak to zatem wygląda?
- Polska – .pl
- Niemcy – .de
- Wielka Brytania – .uk
- Francja – .fr
- Stany Zjednoczone – .us
Warto zaznaczyć, że np. w Stanach Zjednoczonych, zdecydowanie częściej od domeny krajowej, jest wykorzystywana domena “.com”. Jest to TLD – (“zwykła”) domena najwyższego poziomu, która jest skrótem od commercial. Jest wykorzystywana przez państwa na całym świecie i została stworzona z myślą o przeznaczeniu biznesowym oraz komercyjnym.
Dlaczego wykorzystuje się domeny ccTLD?
Domeny typu ccTLD wykorzystuje się z uwagi na uporządkowanie ogólnoświatowych zasobów internetowych. W ten sposób, można rozgraniczyć np. treści polskie (.pl), od treści niemieckich (.de).
Dzięki temu użytkownicy z poszczególnych państw lub posługujący się konkretnym językiem, mogą przeglądać tylko te zasoby, które są w stanie zrozumieć. Wpływa to także na to, że treści pochodzące z konkretnego państwa, hipotetycznie w większości będą bardziej interesowały obywateli tego kraju. Domeny typu ccTLD w znaczny sposób to ułatwiają.