WordPress pomimo swoich licznych zalet, nie jest wolny od błędów. W nim, tak jak w każdym innym programie, narzędziu itp. mogą się przydarzyć jakieś odstępstwa od prawidłowego działania. Jeśli nie jesteś programistą, który bez żadnych problemów zlokalizuje błąd w kodzie strony, to do likwidacji tzw. bugów, możesz wykorzystywać tryb debugowania. Czym jest i jak z niego korzystać?
Spis treści:
Czym jest samo debugowanie?
Debugowanie to słowo pochodzące z j. angielskiego – debugging. Mówiąc najprościej, można powiedzieć, że jest to odbugowanie, a żeby być bardziej precyzyjnym – jest to proces redukowania błędów. W opcję debugowania jest wyposażony również WordPress i żeby z niej korzystać, nie będziemy potrzebowali dodatkowych programów.
Jak działa debugowanie w WordPress?
Tryb debugowania w naszym CMSie działa na prostej zasadzie. Dzięki niemu wyświetlają nam się błędy w kodzie (jeśli wystąpiły), a my otrzymujemy możliwość zdiagnozowania przyczyny, których może być bardzo wiele. WordPress przez to, że jest aż tak rozbudowany, może mieć błędy z poziomu motywów, wtyczek itp. Sami możemy się po prostu w tym wszystkim nie połapać.
Jak włączyć tryb debugowania w WordPress?
Wiemy już czym jest samo debugowanie i wiemy, że po prostu warto jest znać przyczyny ewentualnych błędów. Teraz przejdziemy krok po kroku, jak włączyć tryb debugowania w WordPressie.
Zanim zaczniemy, warto wiedzieć, że włączając ten tryb, wszyscy będą posiadali wgląd w wyświetlane błędy i ich przyczyny. A więc będziesz udostępniał informacje dotyczące konfiguracji Twojej strony. Dlatego warto jest odpowiednio lawirować pomiędzy włączonym, a wyłączonym trybem debugowania w zależności od naszej sytuacji. Jak to zrobić?
Włączenie trybu debugowania
W celu włączenia trybu debugowania w WordPress, najpierw zaloguj się do serwera FTP. W folderze głównym, będzie znajdował się plik wp-config.php – pobierz go na swój dysk. Dzięki temu będziesz mógł zmodyfikować go w notatniku. Następnie:
- Odszukaj w notatniku taką linijkę kodu:
<?php
- Bezpośrednio pod powyższą linijką, musisz dodać poniższy kod:
define('WP_DEBUG',true);
define('WP_DEBUG_DISPLAY',true);
define('WP_DEBUG_LOG',true);
- Gotowe! Teraz gdy Twoja strona będzie posiadała błąd w swoim kodzie, będzie Ci się wyświetlać informacja o jego lokalizacji – w którym pliku i w jakiej linijce kodu się znajduje.
Co oznaczają poszczególne linijki?
- Pierwsza z wpisanego nowego kodu, odpowiada za sam tryb debugowania “true” oznacza, że będzie on włączony.
- Druga linijka, mówi o tym, że błędy będą wyświetlać się w przeglądarce.
- Ostatnia linijka oznacza, że błędy będą zapisywane w logu – dzienniku błędów.
Warto zaznaczyć, że istnieje więcej możliwości konfigurowania trybu debugowania w WordPress, ale ten przytoczony powyżej, jest w pełni wystarczający, przynajmniej do podstawowego stosowania.
Wyłączanie trybu debugowania
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, tryb debugowania pozwala innym użytkownikom Internetu na przeglądanie Twoich błędów, co pozwala zobaczyć jak skonfigurowany masz serwer, system itp. Dlatego ważne jest, aby po zlokalizowaniu i usunięciu błędu, wyłączyć tryb debugowania dla bezpieczeństwa danych. Jak to zrobić?
- Ponownie pobieramy na dysk, plik wp-config.php.
- Otwieramy go za pomocą notatnika
- Zastępujemy frazy “true” na “false” w poprzednio dodanym kodzie. Będzie to wyglądało w ten sposób:
define('WP_DEBUG',false);
define('WP_DEBUG_DISPLAY',false);
define('WP_DEBUG_LOG',false);
- Gotowe! Tryb debugowania został wyłączony.
Skarbnica wiedzy, czyli debug.log
Plik debug.log będzie zapisywał wszystkie błędy, jakie pojawiły się w trakcie włączonego trybu debugowania i zostaną tam zapisane. Domyślnie plik znajduje się w wp-content/debug.log – po wyłączeniu trybu debugowania, błędy w tym pliku tekstowym nie znikną.
Jest to więc swego rodzaju skarbnica wiedzy, co za tym idzie – nie powinniśmy jej trzymać na serwerze. Po wyłączeniu trybu debugowania, lepszym rozwiązaniem będzie pobrać nasz dziennik błędów na dysk i skasować z plików na serwerze dla bezpieczeństwa.
Podsumowanie
Tryb debugowania w WordPressie jest szczególnie przydatny, gdy sami nie posiadamy rozwiniętych umiejętności programistycznych. Tryb ten wskaże nam dokładne lokalizacje błędów i podpowie w jaki sposób możemy je zniwelować.
Nie jest bezpiecznym jednak pozostawianie włączonego cały czas trybu debugowania, ponieważ wszyscy będą mogli zobaczyć dane konfiguracyjne naszej strony. Powinniśmy więc odpowiednio lawirować pomiędzy włączonym, a wyłączonym trybem debugowania. Możemy to robić np. regularnie, aby sprawdzić poprawność kodu strony.
Dodaj komentarz