Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Narzędzia dla firm / Darmowe banki zdjęć – rodzaje licencji i przykłady


Darmowe banki zdjęć – rodzaje licencji i przykłady



15 listopada 2021 (Zaktualizowano: 23 września 2024) 6-8 min. czytania

Rola różnego rodzaju grafik w odbiorze komunikatów jest bardzo dobrze udokumentowana i zbadana. Z uwagi na naszą naturę treści, które opatrzone są odpowiednimi wizualizacjami, nie tylko są bardziej atrakcyjne, ale również lepiej zapamiętywane przez odbiorców. Dlatego różnego rodzaju grafiki, zdjęcia, wykresy są tak istotne m.in. w prowadzeniu działań komunikacyjnych. Jeszcze kilka lat temu, znalezienie odpowiedniej ilości elementów graficznych, mogło przyprawiać o zawrót głowy. Obecnie jest to dużo prostsze m.in. przez darmowe banki zdjęć.

Czym są banki zdjęć?

Banki zdjęć to po prostu miejsca w Internecie, gdzie możemy znaleźć ogromne ilości różnego rodzaju grafik, ilustracji, fotografii itp. bez względu na tematykę. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku dużego zapotrzebowania na elementy graficzne itp. Trzeba pamiętać, że wobec banków zdjęć również mają swoje zastosowanie prawa autorskie. 

Możemy z nich korzystać na własny użytek, np. aby zrobić naklejkę na nasze meble w pokoju itp. Jednak jeśli chcemy wykorzystać grafiki w celach zarobkowych, wtedy należy zwrócić uwagę na licencję, na której podstawie są one udostępniane.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Rodzaje licencji w bankach zdjęć

W celu poszukiwania upragnionej grafiki, możemy spotkać się z wszelkimi rodzajami licencji ich udostępniania. Do zdecydowanie najczęściej stosowanych będzie należeć przede wszystkim Creative Commons, o których szczegółowe informacje można znaleźć tutaj. Licencja CC charakteryzuje się przede wszystkim zachowaniem praw autorskich, przy jednoczesnej możliwości dzielenia się dziełem z innymi. Jakie są najbardziej popularne?

  • CC-BY – jest to licencja, która mówi nam o tym, że możemy wykorzystać daną grafikę w celach komercyjnych, jednak musimy podać jej autora. Należy zwrócić uwagę również na fakt, czy dozwolone jest edytowanie grafiki i jeśli tak, to w jakim stopniu.
  • CC-NY – ta licencja będzie oznaczała, że nie możemy wykorzystywać danej grafiki w celach komercyjnych. Oznacza to, że możemy z niej korzystać jedynie w przypadku, gdy nie będziemy odnosić zysków z tytułu jej wykorzystania. Ta licencja wprost mówi nam, że możemy edytować i modyfikować daną grafikę, ale musimy podać jej autora.
  • CC0 – jest to “najłatwiejsza” licencja. Jeśli dana grafika jest nią opatrzona, możemy wykorzystywać ją do dowolnych celów, bez konieczności podawania autorów. Oznacza to, że autor zdjęcia w pewnym sensie zrzekł się praw autorskich do niego i jest ona w domenie publicznej.
Przeczytaj również  Co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie na stronie internetowej?

Darmowe banki zdjęć – przykłady

Jak już wiemy, nie wszystko nam wolno w przypadku każdej grafiki spotkanej w Internecie oraz w bankach zdjęć. Są oczywiście płatne odpowiedniki banków grafik i wtedy zasady są nieco inne i wolno nam troszkę więcej (w zależności od firmy, pakietu itp.). Jednak przyjrzyjmy się przykładom banków zdjęć, które oferują nam największe możliwości za darmo:

  • Unsplash – stale rosnąca popularność tego banku zdjęć, pozwala sądzić, że posiada on fotografie dobrej jakości, a duża liczba użytkowników znajduje tam to, czego szuka. Faktycznie biblioteka Unsplash jest bogata i powinniśmy tutaj znaleźć interesujące nas zdjęcia.
  • Pixabay – co ciekawe, narzędzie jest dostępne w polskiej wersji językowej. Warto je przytoczyć m.in. z uwagi na różnorodność zdjęć i fakt występowania grafik z innych banków, co wskazuje na znaczną bibliotekę.
  • SplitShire – duża biblioteka zdjęć wysokiej jakości, z odpowiednią liczbą kategorii. Często możemy poszukiwać fotografii osób, np. bawiących się, spędzających czas w różnych miejscach itp. Możemy je znaleźć właśnie tutaj.
  • CUPCAKE – jest ciekawą pozycją wśród banków zdjęć. Przede wszystkim zawiera fotografię autorstwa jednej osoby – Jonas’a Wimmerström’a. Zdjęcia są również dostępne na zasadzie licencji CC0 i są dobrej jakości. Warto tam zajrzeć, ponieważ jest to nieco inny bank zdjęć od pozostałych.
  • Gratisography – jest to przykład nie tyle banku zdjęć, a różnego rodzaju grafik. Biblioteka w tym przypadku poza fotografiami będzie zawierała także ilustracje, wykresy, grafiki itp.
Przeczytaj również  Projektowanie i tworzenie sklepów internetowych

I wiele, wiele więcej. Darmowych banków zdjęć jest naprawdę mnóstwo i po prostu warto korzystać z kilku różnych, które najbardziej będą odpowiadały naszym zainteresowaniom. Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli nie znaleźliśmy odpowiedniej grafiki do naszego tekstu w jednym banku, nie oznacza to, że również nie znajdziemy jej w innym.

Podsumowanie

W Internecie mamy dostępnych bardzo wiele różnych darmowych banków zdjęć. Warto jednak pamiętać, że do fotografii tam zamieszczanych, również mają zastosowanie prawa autorskie. Zdecydowana większość grafik, będzie udostępniana na podstawie konkretnej licencji, które będą nas informować, w jakim stopniu możemy wykorzystywać dany obraz. 

Mimo to, do jednych z najpopularniejszych licencji należy CC0, która daje nam największą swobodę w posługiwaniu się interesującą nas grafiką. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli będziemy często korzystać z możliwości banków zdjęć.

Źródło: 
https://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Darmowe banki zdjęć - rodzaje licencji i przykłady"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *