Cykl Deminga, cykl PDCA, koło Deminga, schemat PDCA, te wszystkie określenia odnoszą się do jednej i tej samej koncepcji zarządzania, którą rozwinął i rozpropagował dr William Edwards Deming. Amerykański statystyk poza działaniem z tytułowym schematem, swoje poglądy dotyczące sfery jakościowej w organizacjach, zamieścił w tzw. czternastu zasadach Deminga. Był on przekonany, że wszelkie problemy z jakością powstają z winy kierownictwa, które niedostatecznie angażuje się w zarządzanie nią i jej zapewnienie. Skupmy się jednak na tym, czym tak właściwie jest cykl Deminga.
Spis treści:
Czym jest cykl Deminga?
Cykl Deminga to najprościej mówiąc pewien schemat, który ma zapewnić ciągłe doskonalenie. Jego druga nazwa – cykl PDCA, jest akronimem od angielskich słów: Plan, Do, Check, Act, co tłumaczy się kolejno jako “zaplanuj, wykonaj, sprawdź, popraw/działaj”. Są to poszczególne etapy cyklu, które przedstawiają sposób na ciągłe doskonalenie się. Jest to koncepcja zarządzania jakością, która zakłada cykliczność wykonywania tych kroków, w celu zapewnienia rozwoju organizacji.
Cykl PDCA – na czym polegają poszczególne etapy?
Warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym etapom cyklu PDCA, co pozwoli lepiej zrozumieć samą koncepcję. Należy zauważyć, że koło Deminga przedstawia w sposób chronologiczny to, jakie działania powinniśmy podejmować. Poruszają one tematykę jakości procesów technologicznych, a także produktów. Czym jest w takim razie PDCA?
- Plan (planowanie) – w pierwszym kroku cyklu Deminga chodzi o to, aby nie działać pochopnie i w sposób nieprzemyślany. Należy dokonać starannej analizy naszej obecnej sytuacji. Robi się to po to, aby określić niezbędne czynności pozwalające otrzymać pożądany poziom jakości.
- Do (wykonanie) – po prostu realizacja naszego planu. Sprowadza się do sprawdzenia skuteczności naszego planu, a przejawiać się może np. w przeszkoleniu personelu lub wprowadzenia nowych nawyków jakościowych w organizacji.
- Check (sprawdzenie) – w wielu sferach naszej działalności jest po prostu kluczowe, aby mówić o jakiejkolwiek nauce. Musimy po prostu zbadać osiągnięte przez nas wyniki, czyli rezultat naszych wcześniejszych działań (planowania i wykonania). Tylko w ten sposób będziemy mogli określić, czy nasz plan działa, czy też nie. Na tym etapie cyklu PDCA, będziemy mogli zmodyfikować wdrożone przez nas rozwiązanie lub w ogóle je odrzucić i rozpocząć koło Deminga od początku.
- Act (działanie) – na tym etapie skupiamy się na podjęciu kroków, mających na celu poprawić uzyskane rezultaty sprawdzania naszych zaplanowanych działań. Będziemy zatem pracować nad poprawieniem i udoskonaleniem naszego procesu. Przejawia się to na poziomie włączania nowych pomysłów oraz rozwiązań, zachowując poprzednie etapy cyklu Deminga.
Koło Deminga przede wszystkim pozwala nam zauważyć, jak ważne jest odpowiednie rozplanowanie działań, a następnie monitorowanie ich efektów. Wdrażając jakąkolwiek ideę, koncepcję, narzędzię itp. zawsze powinniśmy o tym pamiętać. Tylko to pozwoli nam się dowiedzieć, czy wybrane przez nas metody spełniają swoją rolę w procesach organizacji, czy też nie.
Koło Deminga w praktyce
Warto zauważyć, że cykl Deminga jest wykorzystywany w takich koncepcjach zarządzania jak Kaizen oraz Total Quality Management, które również dotyczą tematów związanych z zarządzaniem jakością i polegają na ciągłym doskonaleniu się. To pokazuje, że koło Deminga jest naprawdę skutecznym i praktycznym rozwiązaniem, które pozwala m.in. uświadamiać pracowników o problemach występujących w firmie.
Dzięki rzetelnej realizacji cyklu Deminga, dana organizacja poddaje się ciągłej i systematycznej poprawie. Dlatego też jest to koncepcja, która cieszy się rosnącą popularnością. O jej sile stanowi m.in. to, że jej wdrożenie nie wymaga szczególnych nakładów finansowych, a w wyniku cyklu PDCA otrzymujemy m.in. wartościowe informację oraz wiedzę.
Podsumowanie
Cykl Deminga możemy nazywać także kołem Deminga, cyklem PDCA oraz schematem PDCA. Wszystkie wymienione określenia odnoszą się do tej samej koncepcji zarządzania jakością w organizacji. PDCA to skrótowiec od angielskich słów plan, do, check, act. Cykl Deminga zwraca naszą uwagę m.in. na to, jak bardzo istotne jest odpowiednie rozplanowanie naszych działań, a także ich systematyczne sprawdzanie. Samo wdrażanie określonych idei lub pomysłów, nigdy nie będzie prowadziło do ciągłego doskonalenia.
Dodaj komentarz