W dzisiejszych czasach, tradycyjne formy reklamy są już za mało efektywne i powinny one funkcjonować, ale tylko jako dodatki w strategiach marketingowych. Niekonwencjonalność, wychodzenie poza utarte schematy – to jest dzisiaj pożądane przez odbiorców. Aby temu sprostać w marketingu wykształtowało się wiele różnych odmian jego działań, a jednym z nich jest właśnie ambient marketing.
Spis treści:
Czym jest ambient marketing?
Ambient marketing w dosłownym tłumaczeniu z j. angielskiego, będzie oznaczał marketing otoczenia i jest to zgodne z prawdą, jednak w bardzo wąskim ujęciu. Mówiąc szerzej, będą to wszelkiego rodzaju niestandardowe akcje promocyjne, które nie będą powtarzalne i cechować się będą wysokim stopniem interakcji z odbiorcami.
W ambient marketingu będziemy wykorzystywali również niestandardowe nośniki przekazu jak np. elementy wyposażenia lokali, przystanki autobusowe itp. Można wykorzystać również standardowe narzędzia reklamowe, pod warunkiem, że będą użyte w sposób niekonwencjonalny. Innymi słowy, ambient marketing jest przede wszystkim nieszablonowy.
Ambient marketing – różnice i podobieństwa
Tak przedstawiona reklama ambientowa, może przypominać kilka innych odmian marketingu. Problem polega na tym, że ambient marketing nie wykształcił jeszcze jednej, twardej definicji, jednak jest on rozróżniany od innych działań. Przede wszystkim należy wspomnieć rodzaje marketingu, które mają podobne założenia. Będą to:
- Marketing wirusowy – może być wykorzystywany w reklamie ambientowej, ale nią nie będzie. Viral jest bardziej celem lub efektem pożądanym w ambient marketingu.
- Marketing szeptany – będzie on wykorzystywany na potrzeby ambient marketingu. Reklama ambientowa może dzięki niemu przerodzić się w viral co będzie szczególnie pożądane.
- Marketing partyzancki – to właśnie z tym rodzajem marketingu, reklama ambientowa jest najczęściej mylona. Można spotkać się z opiniami, że ambient marketing jest narzędziem marketingu partyzanckiego i odwrotnie. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą. Różnice można zauważyć m.in. w kosztach przeprowadzania działań marketingowych. Marketing partyzancki będzie raczej tanim rozwiązaniem, natomiast reklama ambientowa często wiązać się będzie z wysokimi kosztami i rozmachem działań.
Czym charakteryzuje się reklama ambientowa?
Aby lepiej zobrazować sobie, czym jest reklama ambientowa, warto zauważyć jej cechy charakterystyczne. Wiemy, że nie posiada ona jednej uniwersalnej definicji i często jest zaliczana do działań z zakresu innych rodzajów marketingu. Jednak zdaje się, że bardziej prawidłowe będzie wyróżnienie osobnego – ambient marketingu. Czym można to poprzeć?
- Zaskoczenie – chociaż jest to cechą także innych rodzajów marketingu, to reklama ambientowa często będzie bazowała na wprowadzenie odbiorcy w szok. Zaskoczenie może przejawiać się w różnych postaciach, będą mogły to być różnego rodzaju happeningi, reklamy na żywo itp.
- Humor – z odpowiednim wyczuciem kampanie ambientowe mogą też bazować na humorystyce. Oczywiście trzeba być uważnym, aby po prostu nie przesadzić i nie skierować naszych działań na niewłaściwe tory.
- Miejsce – to tutaj można wykorzystać np. przystanki autobusowe, automaty itp. Akcje ambientowe będą wykorzystywać różne miejsca w sposób przemyślany, gdzie często samo miejsce będzie większą częścią działań reklamowych.
Reklama ambientowa będzie czerpała również z wielu innych, ciekawych rozwiązań. Można wykorzystać w tym celu np. szum medialny, dłuższy kontakt z odbiorcami, plotki itp. Najważniejsze, żeby było to zrobione z odpowiednim pomysłem.
Przykładem może być rozstawienie malutkich bramek i piłek w pisuarach na stacjach benzynowych. Jest to pomysł, który odbiorcy zapamiętają na długo, zaskakuje, a także posiada element humorystyczny oraz przemyślane miejsce.
Przykłady reklam ambientowych
Ambient marketing jest wykorzystywany przez większe oraz mniejsze firmy na szeroką skalę. Możemy po prostu nie być świadomi, że jesteśmy świadkami reklamy ambientowej. Może któryś z poniższych przykładów to potwierdzi?
- “Sprawdź, ile ważysz” – sieć klubów sportowych Fitness First skonstruowała na przystanku autobusowym wagę. W momencie gdy na ławce przystanku ktoś usiadł, licznik wskazywał wagę danej osoby lub osób. Ciekawy pomysł na wykorzystanie przestrzeni i zachęty do odwiedzenia placówek klubu.
- Milka – przeprowadzono akcję ambientową we Francji. Wypuszczono do sprzedaży tablice czekoladek, w którym brakowało jednego kwadracika. Zainteresowane osoby, mogły wejść na stronę internetową i zdecydować czy chcą odzyskać swoją zgubę, czy podzielić się nią z innymi, załączając np. życzenia. Kampania oczywiście została ciepło przyjęta przez odbiorców.
- McDonalds – tutaj również wykorzystano przystanki autobusowe. Zainstalowano tam urządzenia, które przypominały odbiorcą ile czasu pozostało do skorzystania z akcji promocyjnej sieci gastronomicznej. Chodziło konkretnie o darmowy kubek kawy, który można było odebrać w określonym czasie.
Podsumowanie
Kampanie ambientowe to specyficzny sposób na promocję własnej marki. Na uwagę zasługuje na pewno fakt, że jest ich bardzo dużo, a często nie zdajemy sobie z nich sprawy. Reklama ambientowa będzie bazowała na niekonwencjonalności i dzięki temu zapadnie nam w pamięć. Czerpiąc z innych rodzajów marketingu, będzie miała okazję stać się np. viralem, który obiegnie świat w bardzo szybkim czasie.
Dodaj komentarz