Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / WordPress / Aktualizowanie WordPress – o czym należy pamiętać?


Aktualizowanie WordPress – o czym należy pamiętać?



19 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 23 września 2024) 6-8 min. czytania

Aktualizowanie WordPress w zależności od sytuacji może być kłopotliwe. Generalnie im więcej wtyczek wykorzystujemy oraz im większą posiadamy stronę, tym aktualizowanie WordPressa może przynieść nam więcej problemów. Mimo wszystko zaleca się jak najczęstsze wykonywanie aktualizacji systemu CMS, razem z wykorzystywanymi przez nas wtyczkami. Dlaczego? Głównie z powodów bezpieczeństwa. Popularność WordPressa wiąże się także z częstotliwością ataków hakerskich. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy zawsze posiadać aktualną wersję WordPressa, która będzie posiadała np. nowsze zabezpieczenia.

Aktualizowanie WordPress – backup

Jeśli nie chcemy narazić się na utratę danych lub atak hakerski powinniśmy aktualizować jak najczęściej WordPressa. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek działań, związanych z aktualizacjami, musimy najpierw wykonać backup naszej strony internetowej (szczegółowa instrukcja tutaj -> https://www.vd.pl/wordpress-backup/). Dlaczego jest to takie istotne?

Załóżmy, że od razu przechodzimy do aktualizowania np. WordPressa i nie wykonaliśmy wcześniej kopii zapasowej plików i całej bazy danych naszej strony. Może się okazać, że w wyniku aktualizacji, jakieś elementy składające się na naszą stronę internetową nie będą kompatybilne z najnowszą wersją WordPressa. Zostajemy wtedy z niedziałającą stroną, przynajmniej do momentu, aż nie uda nam się odzyskać danych lub ściągnąć bazy danych.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Często firmy hostingowe oferują automatyczne backupy, ale nie mamy pewności jakie konkretnie pliki będą one zawierały. Wykonanie ręcznego backupu przed jakąkolwiek aktualizacją w systemie CMS jest zatem najbezpieczniejsze. W najprostszym ujęciu – gdy coś się stanie z naszą stroną po aktualizacji, przywrócimy ją do takiego stanu, jaki był w momencie wykonywania kopii zapasowej. Należy o tym pamiętać.

Przeczytaj również  Jak założyć bloga na WordPress?

Aktualizowanie WordPress – co można aktualizować?

W przypadku aktualizowania WordPress możemy wyróżnić 4 jego części składowe, które aktualizowane są osobno lub my musimy je zaktualizować ręcznie. O czym warto wiedzieć?

  • Aktualizacja systemu CMS

Aktualizacja samego WordPressa jest pierwszą rzeczą, o której należy wspomnieć. Należy zawsze zadbać o to, aby system CMS był w jak najnowszej wersji, ze względów bezpieczeństwa, ale też możliwych nowych funkcjonalności. W ten sposób np. od wersji 5.7 możemy z poziomu samego WordPressa uruchomić certyfikat SSL na naszej stronie.

Możemy wyróżnić automatyczną oraz ręczną aktualizację WordPress. Pierwsza z nich, będzie zdecydowanie prostsza i ograniczała się w dużej mierzę do kliknięcia “Aktualizuj”. Należy pamiętać, że nie będzie ona dotyczyła motywów oraz wtyczek (ich aktualizację trzeba przeprowadzić osobno, aby działały poprawnie). Można wyróżnić 3 rodzaje takiej aktualizacji:

  • Realizowane w ramach wersji głównej WordPress (3 cyfra), np. 5.7.1.
  • Aktualizacje wersji głównych np. z 5.6 do 5.7.
  • Zaawansowane aktualizacje dla różnych rodzajów tłumaczeń, motywów i wtyczek.

Ręczna aktualizacja, jest zdecydowanie trudniejsza do wykonania. Sięga się po nią w momencie, gdy automatyczna aktualizacja z jakiś powodów nie zadziałała. W tym celu, będziemy musieli pobrać najnowszą wersję WordPressa i przy wykorzystaniu protokołu FTP zainstalować najnowszą wersję systemu CMS. Następnie potwierdzamy w systemie aktualizację bazy danych WordPress.

  • Aktualizowanie wtyczek WordPress
Przeczytaj również  CDN - wtyczki do WordPress - czyli jak przyspieszyć swoją stronę?

Jeśli wykorzystujemy tylko takie wtyczki do WordPressa, które przeznaczone są do szerokiego grona użytkowników, sprawa wygląda prosto. Przechodzimy do aktualizacji za pomocą przycisków przy poszczególnych wtyczkach. Może być jednak tak, że wykorzystujemy rozwiązania dedykowane, np. ktoś stworzył autorską wtyczkę WordPress dla naszych potrzeb. Wtedy najlepiej jest poprosić taką osobę o wykonanie aktualizacji lub o szczegółowe instrukcję, aby nie utracić żadnych funkcjonalności lub danych.

  • Aktualizowanie motywu WordPress

Motywy WordPress to kolejna część składowa naszej strony internetowej, którą warto aktualizować. Jak to zrobić? Przechodzimy w tym celu do listy motywów, która znajduje się poniżej listy wtyczek, które przed chwilą aktualizowaliśmy. Tutaj również nasze działanie ograniczy się do przycisku “Aktualizuj” po kliknięciu pola obok nazwy. Podobnie jak w przypadku wtyczek, gdy korzystamy z dedykowanego motywu, warto porozmawiać z jego autorem.

  • Aktualizowanie PHP WordPress

WordPress to coś więcej niż CMS, wtyczki, motywy itp. Należy pamiętać, że wykorzystuje on język programowania PHP, który również posiada własne aktualizacje. Aby to zrobić musimy być administratorem lub wykonać aktualizację z poziomu panelu klienta na stronie naszego hostingodawcy.

Podsumowanie

Aktualizowanie WordPress jest ważne m.in. z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej strony. Najnowsze wersje systemu CMS, wtyczek, czy też języka PHP m.in. minimalizują ryzyko ataku hakerów i utraty naszych plików. Jednak przed jakimikolwiek aktualizacjami, należy pamiętać, aby wykonać backup naszej strony internetowej. Tylko w ten sposób uchronimy się przed utratą danych lub innymi komplikacjami, gdy w wyniku aktualizowania WordPressa nasza strona przestanie poprawnie funkcjonować.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Aktualizacja Wordpress [Wtyczki oraz PHP]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *