Chociaż przyjmuje się, że aby dobrze zaprezentować się na wystąpieniu publicznym trzeba się po prostu do tego urodzić, to nie jest to do końca prawdą. Bardzo wielu rzeczy w tym przypadku można się wyuczyć. Wystarczy wiedzieć nad czym można popracować, a to sprawi, że nasze wystąpienia publiczne będą naprawdę na solidnym poziomie. Warto również pamiętać, że różnego rodzaju wystąpienia są z nami na porządku dziennym, tym bardziej jeśli prowadzimy własną firmę. W takim wypadku warto wiedzieć, jak można się dobrze zaprezentować w takiej sytuacji.
Spis treści:
Przygotowanie do wystąpienia publicznego
Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, abyśmy się po prostu dobrze przygotowali do wystąpienia publicznego. O co chodzi? Przede wszystkim musimy być ekspertem w temacie, który będziemy poruszać w trakcie wystąpienia. Jest to absolutna podstawa, bez której nie będziemy mogli powiedzieć, że nasze wystąpienie było dobre. Na co jeszcze należy zwracać uwagę przy przygotowaniach?
- Plan – nasze wystąpienie powinno być przede wszystkim uporządkowane. Warto w takim wypadku na początku przedstawić po kolei jakie tematy będziemy poruszać, w jakiej kolejności itp. Warto pamiętać również o tym, żeby całe wystąpienie nie było zbyt rozwlekłe. Na pewno w tym celu plan wystąpienia okaże się być pomocny.
- Materiały dodatkowe – mowa tutaj przede wszystkim o np. prezentacji multimedialnej, która będzie stworzona w odpowiedni sposób. O tym, jak przygotować prezentacje multimedialne pisaliśmy na naszym blogu. Dobrym rozwiązaniem będzie także rozdanie lub rozesłanie odbiorcom naszego przemówienia drobnych pomocy np. w postaci planu prezentacji itp. Ważne jednak, aby nie były one zbyt obszerne, aby nie odwracały uwagi słuchaczy od naszego wystąpienia.
- Język ciała i sposób mówienia – przed wystąpieniem publicznym warto jest przede wszystkim przećwiczyć je na głos i w postawie stojącej. Pozwoli to nam wczuć się w rolę, odpowiednio poprawić naszą mimikę, gestykulację, sposób poruszania się, a także ton głosu i tempo mówienia. Należy wystrzegać się zbyt szybkiego i niewyraźnego mówienia, krzyżowania rąk i stosowania innych postaw zamkniętych. Wszystkie te zmienne mają ogromny wpływ na to jak zostaniemy odebrani przez słuchaczy.
Jeśli w naszych przygotowaniach do wystąpienia publicznego uwzględnimy wszystkie powyższe zmienne, możemy być pewni, że zaprezentujemy się ze znacznie lepszej strony. To wszystko pozwoli nam przede wszystkim uzyskać zaangażowanie oraz uwagę odbiorców, a to jest najważniejsze. Będą oni w skupieniu i ciszy nas słuchać i może to ich zachęcić do interakcji z nami.
Zaangażowanie odbiorców – czyli jak wzbudzić ciekawość?
Odpowiednie przygotowanie do wystąpienia publicznego jest absolutnie kluczowe w kwestii zaangażowania odbiorców. To będzie miało także wpływ na to, jak zostaniemy odebrani jako prelegenci itp. Oczywiście nie da się przygotować na wszystkie możliwe scenariusze, ale jeśli damy odbiorcą zrozumieć, że akurat nam udała się ta sztuka, to w realny sposób zyskamy ich ciekawość. Istnieje kilka sposobów na to, aby zaangażować odbiorców w nasze wystąpienie:
- Ankiety w czasie rzeczywistym – dzięki nim odbiorcy będą mieli wpływ na to, jak wygląda wystąpienie, a zatem będą bardziej zainteresowani taką prezentacją. Możemy w prezentacji wyznaczyć miejsce na przeprowadzenie takiej ankiety. Głosy są zliczane anonimowo i na bieżąco pokazują się wyniki np. procentowe lub liczbowe. Można ten sposób wykorzystać do odpowiedzi na pytanie postawione we wstępie, a dzięki temu każdy słuchacz zabierze głos. Umożliwiają to liczne narzędzia, takie jak np. Menti.
- “Lustrzane odbicie” – zauważa się, że w większości przypadków odbiorcy reagują w zbliżony sposób na zachowanie mówcy, bez względu na liczne różnice. Chociaż nie sprawdzi się to w każdym przypadku, to warto mieć to na uwadzę. Jeśli my będziemy skupieni na temacie, będziemy opowiadać, zwracać się do słuchaczy, patrzeć na każdego z odbiorców itp. To istnieje duża szansa na to, że odbiorcy odpłacą nam tym samym. Właśnie dlatego mowa ciała i sposób mówienia jest tak bardzo ważny.
- Utrzymywanie kontaktu z widownią – to również pozwoli nam uzyskać efekt “lustrzanego odbicia”. Aby zdobyć zaangażowanie odbiorców, musimy przede wszystkim sami się zaangażować. Dlatego dobrze jeśli będziemy utrzymywać kontakt wzrokowy, ale także warto reagować w odpowiedni sposób na różnego rodzaju sygnały dochodzące z audytorium. Zwiększy to dynamizm naszego wystąpienia, a tym samym pokaże odbiorcom, że nie jesteśmy zestresowani wystąpieniem, co również jest bardzo istotne.
Podsumowanie
Aby dobrze się zaprezentować podczas wystąpień publicznych powinniśmy przede wszystkim odpowiednio się przygotować. W tym celu najlepiej jest stworzyć plan prezentacji, wyposażyć się w materiały pomocnicze, przećwiczyć całość wystąpienia i zadbać o odpowiednią mowę ciała oraz sposób mówienia. Oczywiście warto także wyposażyć się w notatki. Ważne jednak, aby nie zawierały one całych zdań, a jedynie hasłowo uwzględniały najważniejsze kwestie, o których nie możemy zapomnieć. W ten sposób okażemy słuchaczom szacunek i sprawimy, że nasze dobrze ocenią nasze wystąpienie publiczne.
Dodaj komentarz