Poprzez naturalny rozwój technologiczny w otaczającym nas świecie możemy znaleźć coraz więcej zależności, pomiędzy rozwiązaniami informatycznymi, a różnego rodzaju naturalnymi, codziennymi czynnościami, które wykonujemy bez większego zastanowienia się. Do jednych z takich rozwiązań niewątpliwie możemy zaliczyć API, czyli Application Programming Interface. Warto zatem dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
Spis treści:
Czym jest API?
API – Application Programming Interface to w polskim znaczeniu Interfejs Programowania Aplikacji. W najprostszym ujęciu, API to pewien sposób komunikacji pomiędzy składnikami oprogramowania, a aplikacjami sieciowymi, co będzie wiązało się z przesyłaniem danych pomiędzy nimi. Istotne jest także to, że do wymiany komunikatów, będzie dochodziło na poziomie odrębnych systemów.
Co to oznacza z poziomu użytkownika? Przede wszystkim, to właśnie za sprawą API, możliwe jest wysyłanie i odbieranie danych z konkretnego serwisu. Dzięki temu, możemy pobierać pliki, a także komunikować się w komunikatorach ze znajomymi. API wykorzystuje się także w social mediach m.in. do wyświetlania postów itp. Można zatem powiedzieć, że z API korzysta każdy, chociaż wcześniej niekoniecznie mogliśmy zdawać sobie z tego sprawę.
Jakie są rodzaje API?
Warto zaznaczyć, że można wyróżnić poszczególne rodzaje API, ze względu m.in. na ich przeznaczenie, miejsce wykorzystania itp. Jakie możemy wyróżnić rodzaje API?
- API w urządzeniach mobilnych – Interfejs API będzie przeznaczony do systemów Android oraz iOS. To dzięki niemu możemy naszym telefonem lub tabletem m.in. robić zdjęcia. Chodzi o to, że za sprawą API możemy poszczególnym aplikacjom zezwolić na korzystanie z elementów naszego telefonu. Na tym przykładzie – aplikacja “aparat”, może wykorzystać obiektywy smartfona.
- API w przeglądarkach – dzięki tym rodzajom API, przeglądarki wchodzą w interakcję z poszczególnymi stronami internetowymi. Oznacza to dla nas tyle, że dzięki API w przeglądarkach możemy odtwarzać muzykę lub film.
- REST API – jest to skrót od Representational State Transfer. Co ciekawe, jest jednym z najpopularniejszych API, szczególnie w ostatnim czasie. REST API wykorzystywane jest na potrzeby wykonywania żądań i otrzymywania odpowiedzi poprzez protokół HTTP. Oznacza to, że dzięki niemu możemy m.in. przeglądać treści graficzne w serwisach.
- SOAP API – czyli Simple Object Access Protocol. W przeciwieństwie do REST API, nie narzuca on protokołu lub systemu, a możemy pozwolić sobie na swego rodzaju wybór. Jest to spowodowane wykorzystywaniem przez SOAP API języka XML. Ten rodzaj API wykorzystywany jest w bankowości, ponieważ daje duży stopień bezpieczeństwa.
Jakie korzyści wynikają z API?
Jak możemy się domyślać, tak przedstawione zagadnienie Application Programming Interface niesie za sobą wiele korzyści. Oczywiście na potrzeby stron internetowych, warto jest rozważyć jego wdrożenie. Dlaczego?
- Bezpieczeństwo – chociaż największym stopniem bezpieczeństwa odznacza się SOAP API, to nie oznacza to, że inne jego rodzaje są gorsze pod tym względem. To co istotne to fakt, że za sprawą API możesz mieć m.in. pewność, że do Twoich danych nie mają dostępu osoby trzecie np. spoza firmy.
- Personalizacja – API możemy wykorzystać także na potrzeby personalizacji naszych produktów, usług, czy ogólnych działań marketingowych i komunikacji z klientem.
- Start-upowy potencjał – warto zaznaczyć, że idea startupu to przede wszystkim innowacyjność, a jednym z kluczowych aspektów może być wykorzystanie innowacyjnej technologii. Jeśli zastosujesz integrację różnych API, możesz stworzyć nowy produkt lub usługę, który okaże się strzałem w dziesiątkę.
Podsumowanie
API to skrót do Application Programming Interface, co oznacza Interfejs Programowania Aplikacji. Warto pamiętać, że istnieje kilka rodzajów API, a wszystkie z nich obecne są praktycznie z nami przez cały czas. Obojętnie czy zdecydujemy się zamówić książkę, wysłać przelew bankowy lub zalogować się do sklepu e-commerce za pomocą Facebooka. Wykorzystujemy API bardzo często, a czasami po prostu nie zdajemy sobie sprawy, że mamy do czynienia właśnie z tego rodzaju mechanizmem.
Dodaj komentarz