Od jakiegoś już czasu wiemy, że ogólna prędkość naszej strony internetowej, ma także wpływ na osiągane przez nią pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Do jednego z parametrów ogólnej prędkości strony, można zaliczyć m.in. TTFB. Czym właściwie jest i jak skrócić czas reakcji serwera, aby użytkownicy byli zadowoleni, a tym samym Google?
Spis treści:
Czym jest TTFB?
TTFB to skrót od Time to First Byte. Najprościej mówiąc to czas, który potrzebuje serwer, aby odpowiedzieć na interakcję użytkownika. Jest liczony od wysłania przez niego zapytania do serwera, do momentu pobrania, wspomnianego w nazwie pierwszego bajtu. Jest to więc bardzo istotny parametr, który im będzie niższy, tym lepiej dla nas. Oblicza się go zarówno dla stron internetowych, jak i na potrzeby poszczególnych zasobów.
Co wpływa na TTFB?
Przede wszystkim poszczególne firmy hostingowe w swojej ofercie, prześcigają się, która z nich ma krótszy czas odpowiedzi serwera, aby przyciągnąć klientów. Jednak hosting to nie jedyna rzecz, która wpływa na osiągane przez daną stronę TTFB. Co jeszcze możemy wyróżnić?
- Rodzaj strony – to jaką stronę internetową posiadamy, również ma znaczenie. Zdecydowanie szybciej będzie się ładowała tzw. strona wizytówka w porównaniu ze stroną, która posiada dużą liczbę różnych multimediów itp.
- Lokalizacja – należy wspomnieć, że to gdzie umieszczony jest nasz serwer również ma znaczenie. Wyobraźmy sobie, że posiadamy stronę z serwerem w Polsce, a użytkownik znajduje się w Stanach Zjednoczonych. TTFB będzie wyższy dla niego, niż w przypadku użytkowników w Polsce.
- Parametry serwera – jest to dość oczywiste. Wpływ na TTFB będzie miało m.in. prędkość przetwarzania danych, a więc rodzaj dysku twardego, ilość pamięci RAM itp. Nie bez znaczenia jest także obciążenie serwera. Jeśli w danej chwili, zainteresowanie będzie ogromne, TTFB będzie po prostu wydłużony w konkretnym momencie. Dlatego też spotykamy się ze zjawiskiem “padniętego serwera”, przy np. rezerwacji biletów na wydarzenie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Jak sprawdzić TTFB?
Oczywiście, jak w przypadku wielu innych parametrów, TTFB można sprawdzić za pomocą różnego rodzaju darmowych narzędzi. Przede wszystkim, najprościej możemy sprawdzić to przez naszą przeglądarkę. Na interesującej nas stronie musimy użyć klawisza F12 > Network > ctrl + R i w waterfall mamy wyszczególniony TTFB. Jakie są inne sposoby?
- PageSpeed Insights – narzędzie od Google, które sprawdza wskazany adres URL pod względem szybkości. Jeśli nasz wynik nie będzie zadowalający, otrzymamy listę możliwości, które możemy wykonać, aby skrócić TTFB. Co więcej, podane zostaną dane szacunkowe, dotyczące oszczędności czasu.
- Inne narzędzia – nie brakuje narzędzi do sprawdzenia TTFB naszej strony. W większym lub mniejszym stopniu będą one zbliżone do opisanego powyżej. Możemy wykorzystać m.in. ByteCheck, keycdn, PingDom itp.
Warto wykorzystać kilka narzędzi, ponieważ lokalizacja serwera testującego, również ma znaczenie. W poszczególnych narzędziach możemy osiągać inne wyniki TTFB. Mechanizm jest identyczny, jak w przypadku użytkownika. Jeśli serwer testujący jest bardziej oddalony, od naszego serwera, rezultaty mogą być nieco inne.
Jak skrócić czas reakcji serwera?
Jeśli nasze wyniki dotyczące TTFB nie są zadowalające, musimy podjąć odpowiednie kroki, które zmniejszą ten parametr. Przede wszystkim ze względów SEO. Oczywiście w zależności od sytuacji, będziemy musieli podjąć inne kroki. Warto dlatego skorzystać z narzędzi takich jak PageSpeed Insights, gdzie otrzymamy podpowiedzi. Możemy jednak wymienić najczęstsze działania, które pozwalają zmniejszyć TTFB. Będą to m.in.:
- Migracja strony – być może hosting, na którym znajduje się nasza strona internetowa jest po prostu za słaby. Większa ilość RAM, lepszy typ dysku, mocniejszy procesor, to wszystko pozytywnie wpłynie na TTFB.
- PHP – jeśli od dawna nie zajmowałeś się sprawami technicznymi swojej strony, możesz mieć starszą wersję języka PHP, która nie ma już wsparcia. Obecnie powinniśmy mieć wersję minimum z 7.3. Po prostu nowsze wersje PHP, są bardziej wydajne.
- Lokalizacja serwera – może zdecydowałeś się na usługi zagraniczne. Jeśli przeprowadzasz analizę swoich odbiorców, wiesz z jakich państw pochodzą w większości. Najlepiej wybrać firmę hostingową, która będzie najbliżej użytkowników.
- Zbędne wtyczki – TTFB również jest wydłużany, przez zbyt dużą ilość wtyczek. Aby zmniejszyć czas reakcji serwera, dokonaj przeglądu. Sprawdź, które faktycznie wykorzystujesz i odinstaluj te zbędne.
Podsumowanie
TTFB to parametr naszej strony internetowej, który mówi nam, ile czasu potrzebuje serwer na reakcję wobec interakcji użytkownika. Wpływ na niego ma wiele zmiennych, a same osiągane wyniki dla tej samej strony, mogą się różnić w narzędziach sprawdzających TTFB. Warto pamiętać o jego regularnym sprawdzaniu, ponieważ jest on ważny m.in. z punktu widzenia pozycjonowania stron internetowych. Nie należy zatem lekceważyć tego parametru.
Dodaj komentarz