ESG mówiąc najprościej jest to czynnik oceniający podmioty państwowe i prywatne pod kątem pozafinansowym. Zawarty w strategii konkretnego przedsiębiorstwa, może być rozumiany jako jego wpływ na poszczególne części składowe. Co więc oznacza sam skrót i jak wpływa na zarządzanie firmą?
Spis treści:
Preludium ESG
Koncepcja CSR, od jakiegoś czasu stała się dość popularna. Biorąc pod uwagę aspekty związane z kontaktami międzyludzkimi, społecznością lokalną, a także środowiskiem w naszym przedsiębiorstwie. Koncepcja ta, jest swego rodzaju fundamentem pod wspomniane już ESG.
ESG co to jest?
Jest to skrót od angielskich nazw czynników:
- Environmental – środowisko
- Social responsibility – społeczna odpowiedzialność
- (Corporate) Governance – Ład korporacyjny
Uznano, że CSR jest dużo węższe dlatego zdecydowano się na zastosowanie ESG, który uznawany jest za wartościowych m.in. w kręgach inwestorów. Zwraca się uwagę, czy strategie obierane przez przedsiębiorstwo są zgodne z ESG i czy uwzględnia się to w procesach zarządczych.
ESG – co jest czym
Warto przyjrzeć się co dokładnie uwzględniają poszczególne czynniki:
- Environmental
Mówiąc najogólniej – działania polegające na ochronie środowiska naturalnego. Przyjmuje się, że odpowiedzialność społeczna wymaga od przedsiębiorstwa działań z zakresu ekologii. W tym obszarze można się pochylić nad takimi sprawami jak zużycie mediów, emisja zanieczyszczeń, zaopatrzenie w surowce itp.
- Social responsibility
Tutaj uwzględnia się społeczne relacje biznesowe – zewnętrzne, a także wewnętrzne. Jeśli w tym aspekcie przedsiębiorstwo wypełnia “politykę ESG” to zwraca uwagę na przestrzeganie prawa, równość pracowników, inwestycje w ludzki kapitał, a także znajomość potrzeb swoich klientów i posiadanie wiadomości dotyczących sytuacji lokalnej.
- Corporate governance
Ten czynnik jest szczególnie istotny z punktu widzenia długoterminowego. Uwzględnia się tutaj działania związane z nadzorowaniem firmą, strukturalnym modelem przedsiębiorstwa, wynagrodzeniami, prawami akcjonariuszy, przejrzystością podatkową, a także korupcją.
Należy pamiętać, że oprócz odpowiedniej polityki, która uwzględnia czynniki ESG, należy wykazywać się konsekwencją w naszych działaniach. Jeśli uwzględnimy dla naszej firmy np. tylko działania środowiskowe, mogą nie przynieść one spodziewanych efektów. Należy podejść kompleksowo do tego zagadnienia, odnosząc się do wszystkich jego aspektów.
ESG – jak wpływa na zarządzanie firmą?
W dzisiejszych czasach jeśli dane przedsiębiorstwo realizuje politykę z uwzględnieniem czynników ESG, to dzięki temu może liczyć na pojawienie się nowych inwestycji. Taka firma będzie jawiła się inwestorom jako atrakcyjna, a także będzie tak przedstawiana przez instytucję rządowe. Pod kątem ESG tworzone są bowiem ratingi przedsiębiorstw, dzięki czemu najlepsze działania w tym zakresie, mogą zostać wyróżnione.
- Finanse
Poza wspomnianymi inwestycjami, istotny w tym aspekcie jest również fakt, udzielania kredytów przez banki, które po prostu zwracają uwagę na ESG w firmie. Jeśli polityka danego podmiotu, nie uwzględnia działań w tym zakresie, zmniejsza swoje szanse względem pomocy finansowej. ESG może być również istotne m.in. z punktu widzenia wejścia podmiotu na giełdę.
- Rozwój
Na uwagę zasługuje fakt, że uwzględnienie ESG oznacza również większą wydajność, a także innowacyjność względem konkurencji. Nawet jeśli przedsiębiorstwo dopiero rozpoczyna stawiać na politykę związaną z ESG, będzie to lepiej odebrane niż brak jakichkolwiek działań w tym zakresie. Jeśli się nie rozwijamy, to nie stoimy w miejscu, a cofamy się, ponieważ cała reszta idzie na przód.
- Ludzie
Poza oczywistymi konsumentami, którzy lepiej postrzegają firmy, które dbają o środowisko, zwraca się również uwagę na pracowników i procesy rekrutacyjne. Chodzi tutaj o procesy motywujące pracowników, wynagrodzenie, poszanowanie praw itp. W tym przypadku liczy się zachęcenie do identyfikacji ludzi z konkretną marką – zarówno odbiorców jak i pracowników.
Podsumowanie – ESG
Czynniki ESG są ściśle związane ze zrównoważonym rozwojem, który ma za zadanie odpowiednio dopieszczać wszystkie elementy związane z firmą. Jeśli jednak nie będziemy przychylni wobec zmian w kierunku ESG, możemy negatywnie wpłynąć naszą sytuację. Działania z inwestorami, a także ogólne pozyskiwanie finansów lub pracowników, może okazać się trudnym do realizacji przedsięwzięciem. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zainteresować się tematem ESG, aby nie zostać zmarginalizowanym przez rynek.
Dodaj komentarz