Każdy kto chociaż raz prowadził kampanię reklamową Google Ads wie, jak ważny jest odpowiedni dobór fraz. Warto pamiętać, że równie istotne są tzw. wykluczające słowa kluczowe. Zapraszam zatem do zapoznania się z artykułem dotyczącym najważniejszych informacji o wykluczających słowach kluczowych.
Spis treści:
- Czym są wykluczające słowa kluczowe?
- Zalety wykluczających słów kluczowych
- Typy wykluczających słów kluczowych
- 1. Kampania w sieci reklamowej
- 2. Kampania w sieci wyszukiwania
- Ważność wykluczających słów kluczowych
- Przykłady wykluczających słów kluczowych
- Monitorowanie i optymalizacja wykluczających słów kluczowych
Czym są wykluczające słowa kluczowe?
Zastanówmy się na wstępie czym w ogóle są wykluczające słowa kluczowe stosowane w kampanii Google Ads, czyli tzw. dopasowanie wykluczające? Warto zaznaczyć, że tworząc kampanie marketingowe mamy jeden cel, a mianowicie dotrzeć do użytkowników, którzy prawdopodobnie będą zainteresowani naszymi usługami lub produktami. Nie ma sensu wyświetlać się wszystkim, bo nasz budżet dzienny przeznaczony na reklamę szybko się skończy i w konsekwencji nasz przekaz marketingowy okaże się nieskuteczny, bo nie dotrze do odpowiednich osób. Tutaj z pomocą przychodzą wykluczające słowa kluczowe, czyli wyrazy, wyrażenia lub zwroty, na które kampania lub grupa reklam ma się nie pokazywać. Przykładowo jeśli prowadzimy sprzedaż samochodów używanych nie chcemy, żeby nasza kampania reklamowa pojawiała się osobom, które szukają nowego samochodu. Musimy zatem wykluczyć wyraz „nowy”, „nowe”, „nowa” i inne odmiany, dzięki czemu unikniemy pokazywania się reklamy w sieci wyszukiwania na frazy, w których zawarty jest wykluczony przez nas wyraz oraz zminimalizujemy szansę na wyświetlenie się baneru reklamowego na stronach związanych z tematyką wykluczonego przez nas wyrazu.
Zalety wykluczających słów kluczowych
Wykorzystując w kampanii wykluczające słowa kluczowe możemy precyzyjniej pokierować naszą reklamą. To z kolei wpływa na to, że więcej faktycznie zainteresowanych użytkowników zobaczy nasz baner reklamowy. Zwiększy się szansa na to, że potencjalny klient wejdzie w link w reklamie, przejdzie na naszą stronę i skorzysta z naszych usług, co wpłynie na wskaźniki CR, CTR oraz zwrot z inwestycji. Musimy pamiętać, że dopasowanie wykluczające w sieci reklamowej lub wideo funkcjonują w inny sposób aniżeli w sieci wyszukiwania. Ich limit to 5000 i są wykluczeniem kategorii oraz contentu znajdującego się na stronie, w których może się pokazywać.
Typy wykluczających słów kluczowych
Tworząc kampanie reklamowe w Google Ads stosujemy kilka rodzajów dopasowań słów kluczowych. Tak samo jest z wykluczającymi słowami kluczowymi.
1. Kampania w sieci reklamowej
W sieci reklamowej Google Ads wszystkie słowa kluczowe, jakie wybierzemy do wykluczenia będą automatycznie wykluczać witryny o danej tematyce, czyli takie na których nasza reklama nie będzie się pojawiać. Przykładowo, jeśli wykluczymy frazę „sandały dziecięce”, to kampania nie wyświetli się w witrynie na której pojawia się dana fraza, a także pokrewne „sandały dla dzieci”, „adidasy dziecięce”, „obuwie dla dzieci” itd. Wszystkie frazy, które są bardzo mocno powiązane z wykluczoną przez nas frazą również zostaną wykluczone. Jeśli w witrynie znajdzie się słowo kluczowe, które dotyczy innego produktu, to reklama się wyświetli np. „sandały damskie” lub „obuwie męskie”.
2. Kampania w sieci wyszukiwania
w sieci wyszukiwania są dostępne 3 rodzaje dopasowań: przybliżone, do wyrażenia i ścisłe. Wszystko jest na tyle zautomatyzowane, że program sam weryfikuje błędy gramatyczne, ortograficzne, wyrazy bliskoznaczne, rożne odmiany itp. Niestety jeśli chodzi o wykluczające słowa kluczowe, to wszystko musimy podać ręcznie. Sprzedając podręczniki szkolne, chcemy wykluczyć frazę „podręczniki akademickie”, „podręczniki dla studentów” itp.
Ważność wykluczających słów kluczowych
Wykluczające słowa kluczowe są kluczowym elementem każdej kampanii reklamowej w Google Ads. Ich odpowiednie użycie pozwala nam precyzyjnie określić grupę docelową naszych reklam, co z kolei przekłada się na skuteczność naszych działań marketingowych. Dzięki nim unikamy marnowania budżetu na osoby, które nie są zainteresowane naszymi produktami lub usługami, a jednocześnie zwiększamy szansę na dotarcie do potencjalnych klientów, którzy rzeczywiście mogą skorzystać z naszej oferty.
Przykłady wykluczających słów kluczowych
Aby jeszcze lepiej zrozumieć, jak działają wykluczające słowa kluczowe, warto przyjrzeć się kilku przykładom. Jeśli prowadzimy sklep z butami sportowymi, możemy chcieć wykluczyć słowa kluczowe związane z butami eleganckimi, wieczorowymi czy ślubnymi. W ten sposób nasza kampania nie będzie wyświetlana osobom poszukującym butów na specjalne okazje, co pozwoli nam efektywniej wykorzystać nasz budżet reklamowy.
Monitorowanie i optymalizacja wykluczających słów kluczowych
Należy pamiętać, że monitorowanie i regularna optymalizacja wykluczających słów kluczowych jest kluczowym elementem efektywnej kampanii reklamowej. W miarę działania kampanii warto śledzić, które wykluczone słowa faktycznie przynoszą pożądane rezultaty, a które można jeszcze poprawić lub zmienić. Dzięki temu możemy stale doskonalić nasze działania marketingowe i zwiększać ich skuteczność.
Dodaj komentarz