Co roku kilka tysięcy absolwentów staje przed pytaniem, czy założyć własną kancelarię prawną lub radcowską, czy poszukać pracy u kogoś. Ci którzy zdecydowali się na własny biznes muszą założyć stronę internetową i pomyśleć nad odpowiednią formą reklamy. Tutaj czeka nas zagwozdka, bowiem wiele osób sądzi, że tego typu usług nie wolno reklamować, nawet sami radcy prawni są tego zdania. Zastanówmy się, co jest dozwolone, a czego trzeba unikać promując usługi kancelarii? W końcu miała miejsce zmiana w kodeksie etyki odnosząca się do kancelarii prawnych, więc sprawdźmy jak jest naprawdę.
Spis treści:
Co polskie prawo mówi odnośnie promowania kancelarii prawnych?
Pierwszego lipca 2015 roku wszedł w życie nowy Kodeks etyki radcy prawnego, który jasno stanowi, że radcy prawni mają prawo poinformować o wykonywanym przez siebie zawodzie i usług jakie świadczy. Kodeks etyki dokładnie objaśnia, co to jest to informowanie:
„informowanie jest inicjowanym przez radcę prawnego działaniem niestanowiącym bezpośredniej propozycji zawarcia umowy z konkretnym klientem, bez względu na jego formę, treść i środki techniczne” – Art. 31. Kodeks Etyki Radcy Prawnego
Widzimy, że ustawodawca nie zastosował terminologii typu: marketing promocja, reklama, wykorzystując wyłącznie termin: informacja. Nie jest zatem zapisane wprost, że można reklamować swoje usługi, jednakże nie jest to również zabronione. Zdaje się, że tie działanie zostały zastosowane celowo.
Czym reklama różni się od informacji?
Każda kancelaria prawna i radcowska ma prawo poinformować o swoich usługach, jednakże musi pamiętać o zachowaniu etyki i tajemnicy zawodowej, jak i stronić od wszelkich konfliktów z innymi kancelariami. Nie możemy też zapominać, że radca prawny to zawód o wysokim zaufaniu publicznym, dlatego konieczne jest zachowanie wszelkich zasad moralnych i wszelkiego rodzaju nieczyste zagrania są niedopuszczalne. Nie do pomyślenia jest zatem stosowanie wulgarnej, nachalnej, prowokacyjnej, wyzywającej reklamy. Nie wolno też kłamać na temat swoich uprawnień, a także pisać nieprawdziwych i obraźliwych informacji na temat konkurencyjnych kancelarii. Reklamując swoje usługi nie wolno ujawniając personaliów naszych klientów, ani podać listy firm które skorzystały z naszych usług. Obowiązuje nas tajemnica zawodowa. Promując kancelarie prawne nie wolno stosować wyrażeń typu najlepszy, numer jeden, najskuteczniejszy, najtańszy itd. Ustawodawca najprawdopodobniej chciał odseparować tego typu usługi od innych, zwykłych firm.
Reklama kancelarii radcowskiej i prawnej w Google Ads
Zastanówmy się zatem, w jaki sposób przeprowadzić kampanię reklamową dla tego typu usług, żeby nie złamać przepisów? W ust. 3 art. 31 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego znajduje się lista z informacjami, jakie możemy podać podczas reklamy: imię i nazwisko, zdjęcie, języki obce, życiorys, tytuły zawodowe, doświadczenie, zajmowane stanowiska, funkcje, które pełniliśmy, praktyka zawodowa, spis publikacji naukowych, lista nagród, można również podać zakres działań, strategię i misję firmy itd. Można zatem bez przeszkód skorzystać z kampanii Google Ads stosując powyższe zalecenia i prowadzić wyłącznie reklamę informującą.
Dodaj komentarz