Chcesz otworzyć sklep internetowy, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Sprawdź, gdzie go postawić w subdomenie czy katalogu? Sprawdź, co warto wdrożyć na stronie www, żeby uwzględnić zalecenia Google związane z optymalizacją portalu i osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania.
Spis treści:
Co to jest domena, subdomena i katalog?
Domena jest ciągiem znaków, które umożliwiają określenie zakresu strony w obrębie nazw domenowych.
np. vd.pl – vd to główna nazwa, a pl jest rozszerzeniem
Subdomena – adres internetowy, który należy do domeny głównej.
np. panel.vd.pl – panel to subdomena, vd.pl to główna nazwa z rozszerzeniem
Katalog – jest folderem, który znajduje się w głównej domenie
np. vd.pl/blog – vd.pl to główna nazwa z rozszerzeniem, a /blog to katalog, który umieszczony jest na serwerze
Gdzie postawić sklep internetowych
Decydując się na przeniesienie sprzedaży do internetu konieczne jest otworzenie sklepu. Teraz pytanie gdzie go umieścić? Jeżeli mamy stronę internetową ale o charakterze informacyjnym, którą znają nasi klienci, to możemy to wykorzystać i zostawić obecną stronę taką jaka jest, a w katalogu lub subdomenie postawić sklep internetowy. Może to być dużą zaletą, bo strona jest już znana przez użytkowników i ma ugruntowaną pozycję na rynku. Jednakże starsze strony, które cieszą się dobrą historią w Google i mają wysokie pozycje nie mogą być całkowicie przebudowywane np. usuwanie treści, całkowita modyfikacja url, zmiana układu itd. Może się to wiązać z obniżeniem rankingu i gwałtownym spadkiem pozycji. Konieczne będzie wtedy pozycjonowanie domeny od początku, co będzie wymagało dodatkowych nakładów finansowych i czasu.
Możemy też pozostawić stronę informacyjną w obecnej postaci i stworzyć sklep w osobnej domenie. Pomimo, że oba twory są spójne, to mają inne cele i czasem warto je rozdzielić.
Pozycjonowanie w katalogu
Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie sklepu w katalogu istniejącej strony i nie będziemy nic usuwać, ani zmieniać obecnej struktury, to takie działanie powinno pozytywnie wpłynąć na widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Dodanie nowych podstron, unikalnych i użytecznych treści, a także wdrożenie optymalizacji strony z uwzględnieniem wymogów Google sprawi, że słowa kluczowe, które były już wysoko utrzymają swoją pozycję, a nowe frazy w krótszym czasie znajdą się wysoko. Należy pamiętać, że wszystkie działania optymalizacyjne muszą dotyczyć całej strony, a nie tylko nowego katalogu. Przed uruchomieniem sklepu sprawdźmy, czy certyfikat SSL jest prawidłowo podpięty i czy nasz serwer da sobie radę, gdy zwiększy się ruch w sklepie.
Pozycjonowanie w subdomenie
Wybierając sklep na subdomenie trzeba się liczyć z tym, że konieczne będzie tak naprawdę stworzenie i wypozycjonowanie strony od początku. Dla Google domeny i subdomeny to osobne strony i nie mają na siebie żadnego wpływu, dlatego należy stronę zoptymalizować pod wyszukiwarki i przygotować na stronę odpowiednie treści zawierające pozycjonowane słowa kluczowe. To jednak dobre rozwiązanie gdy chcemy oddzielić od siebie te dwa twory. Przykładowo firma chce osobno monitorować ruch na obu stronach np. sklep i blog lub zamierza sprzedawać swoje produkty za granicą. Zaletą jest też to, że tworząc stronę od nowa możemy zastosować innowacyjne rozwiązania bez obaw, że wpłyną negatywnie na stronę główną.
Dodaj komentarz