Filtr ręczny to sposób wymierzania kar stronom i całym witrynom przez Google, za niewłaściwe praktyki w Internecie. Filtr ręczny nie jest związany z pracą algorytmu, ani nie jest wynikiem jego zmian, aktualizacji itp. Nałożenie go wykonuje się w sposób ręczny przez analityków internetowych, najczęściej filtr ręczny jest stosowany wobec stron o contencie niskiej jakości (spamerskich) lub takich, które mogą stanowić zagrożenie.
Spis treści:
Jak sprawdzić, czy nałożony został filtr ręczny na stronę?
Przede wszystkim, nałożenie filtru ręcznego przez Google na Twoją stronę, będzie można rozpoznać po spadku pozycji w wynikach wyszukiwania, a także zmniejszonym ruchu na stronie. Jednak w sytuacji, gdy filtr ręczny został nałożony jedynie na jedną stronę z całej witryny, może być to trudne do weryfikacji.
Na szczęście można skorzystać z Google Search Console i przejść do sekcji “Manual Actions”. Jeśli zostanie nałożony filtr ręczny, na którąkolwiek stronę witryny, to właśnie w tym miejscu będzie stosowna informacja na ten temat.
Jak sobie poradzić z nałożonym filtrem ręcznym?
Obecnie filtr ręczny może być nałożony nie tylko za niewłaściwe rozwiązania stosowane na stronie, ale także w sytuacji gdy Google wykryje wirusa. Na szczęście w tym przypadku, jeśli filtr ręczny jest nakładany na stronę, Google wysyła stosowną informację do właściciela strony na ten temat.
Jeśli chcemy ściągnąć z naszej strony karę od Google, musimy rozpoznać problem, rozwiązać go, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami Google, które powinny znaleźć się na skrzynce mailowej, powiązanej z Google Serach Console.