Backup to określenie z języka angielskiego, które oznacza kopię zapasową, kopię bezpieczeństwa itp. Bardzo często będzie polegać to na cyklicznym wykonywaniu backupów w celu zabezpieczenia ważnych danych, ich archiwizacji itp. W ten sposób zabezpieczasz się przed utratą ważnych dla Ciebie plików, które np. są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojej strony internetowej.
Czego może dotyczyć backup?
Generalnie rzecz biorąc, można wykonać backup dosłownie wszystkiego. Jednak najczęściej wykonuje się backupy na potrzeby:
- Plików znajdujących się na serwerach;
- Poczty e-mail (dla wszystkich skrzynek e-mail serwera, a także dla prywatnych);
- Baz danych (głównie plików serwerowych, np. bazy danych MySQL itp.).
Bardzo często backupy wykonuje się na potrzeby stron internetowych, plików znajdujących się w bazach danych itp. Są one wykonywane ze względów bezpieczeństwa, aby chronić pliki przed złośliwym oprogramowaniem, atakami hakerów lub różnymi nieprawidłowościami. Warto zaznaczyć, że obecnie firmy hostingowe oferują cykliczne backupy przeprowadzane np. codziennie.
Jakie są rodzaje backupów?
Można wyróżnić kilka rodzajów kopii zapasowych z punktu widzenia obszaru, którego one dotyczą. W zależności od naszej sytuacji, może okazać się niepotrzebne np. codzienne wykonywanie backupu, który będzie zawierał całą pamięć naszego komputera itp. Zatem jakiego rodzaju backupy można wyróżnić?
- Pełny backup;
- Backup przyrostowy (uwzględnia tylko te pliki, które zostały zmodyfikowane lub dodane od chwili ostatniej wykonanej pełnej kopii zapasowej);
- Backup różnicowy (zawiera wszystkie pliki, które są modyfikowane od momentu wykonania pełnej kopii zapasowej).