Błąd 404 należy do jednych z najpopularniejszych błędów i można spokojnie założyć, że spotkał się z nim niemal każdy użytkownik Internetu. Wyświetla się on w sytuacjach, gdy serwer nie może odnaleźć zasobu, odnośnie którego zostało wysłane żądanie. Najczęściej w Internecie będzie się to dotyczyło różnego rodzaju podstron lub plików. Nie zawsze jednak pojawienie się błędu 404 oznacza faktyczny brak zasobu (np. przez usunięcie), a jedynie jakieś nieprawidłowości w komunikacji z serwerem. Dlatego warto znać sposoby na to, aby uporać się z komunikatem błędu 404. Co więcej, nie musi to oznaczać skomplikowanych czynności, a w szczególności w przypadku stron opartych na WordPressie.
Spis treści:
Błąd 404 na podstronie WordPress – co robić?
W przypadku wystąpienia błędu 404 na jednej z Twoich podstron, przede wszystkim trzeba rozpocząć od zdiagnozowania problemu. Przyczyn może być wiele, jednak jeśli uda Ci się cokolwiek wcześniej ustalić, to zaoszczędzisz swój czas. Przede wszystkim, jeśli jesteś pewien, że nie skasowałeś treści i plików dla konkretnej podstrony, mimo wszystko upewnij się, że znajdują się one w Twojej bazie danych.
Błąd 404 może się nam pojawić jeśli dany link będzie nas kierował nie tylko do usuniętych treści, ale także do tych, które zostały przeniesione. Dlatego jeśli przeniosłeś jakieś zasoby, a nie ustawiłeś przekierowania, to wcześniejsza podstrona WordPress będzie przedstawiana jako nieistniejąca. Jeśli jednak nic nie zmieniałeś w swojej stronie, nie przeniosłeś, ani nie usunąłeś – przyczyna pojawienia się błędu 404 na podstronach w WordPressie może być inna.
Sposoby na naprawę błędu 404 w WordPress
Warto przyjrzeć się kilku popularnym metodą na to, jak uporać się z błędem 404 na podstronach WordPress. Pamiętaj, że nie zawsze pojawienie się tego błędu jest wynikiem Twoich działań i wina leży po Twojej stronie. Dlatego zobacz kilka sprawdzonych, prostych sposobów, które pomogą Ci się z tym problemem uporać. Jakich?
- Niepoprawny adres URL
Najprostszym sposobem jest po prostu sprawdzenie poprawności adresu URL. Może zdarzyć się tak, że wkradła się jakaś literówka i przez to został zwrócony błąd 404 Not found. Jeśli nie jesteś pewien, czy taka podstrona powinna istnieć na Twojej stronie, możesz wykorzystać WordPressa, a konkretniej jego panel administratora. Znajdź w nim podstronę, która powinna się wyświetlać, a następnie spójrz na jej “bezpośredni odnośnik”. Jeśli się nie zgadza z tym, który znalazłeś w przeglądarce – znalazłeś swoją przyczynę błędu 404.
- Wtyczki i szablony WordPress
W przypadku WordPressa ilość wykorzystywanych rozwiązań może się nam wydawać przytłaczająca. Pomimo znaczących funkcji rozbudowujących system CMS, mogą być one także źródłem problemu, a w tym błędu 404.
Najlepszym pomysłem, aby przekonać się, czy to one stoją za błędem 404 na Twojej stronie będzie ich zbiorcze wyłączenie (zarówno wtyczek jak i motywów). Możesz to zrobić za pomocą menu administratora. Następnie włączając kolejne wtyczki i szablony, dowiesz się które z nich generują błąd 404 – oczywiście jeśli to tutaj będzie leżała przyczyna.
- Wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki
Wystąpienie błędu 404 może być także spowodowane nieprawidłowościami w plikach przeglądarki internetowej. Chociaż w przypadku błędu 404 nie jest to częstym przypadkiem, to wciąż może być to możliwe. Dlatego wyczyść cache przeglądarki wraz z plikami cookies. Następnie zamknij wszystkie okna i ponownie spróbuj wejść na swoją stronę WordPress. Być może w Twoim przypadku ten sposób okaże się skuteczny.
- Aktualizacja pliku .htaccess
Jeśli pojawił Ci się błąd 404, może to być spowodowane także jakimiś problemami z plikiem .htaccess. W dużym uproszczeniu odpowiada on za dane dotyczące konfiguracji serwera w odniesieniu do danego katalogu, sposobie generowania linków URL itp. Jeśli pojawił się błąd 404 i przyczyny upatrujemy w pliku .htaccess, powinniśmy go otworzyć samodzielnie lub z poziomu WordPressa, a następnie zlokalizować konkretne linijki kodu:
# BEGIN WordPress
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RwriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RwriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
Jeżeli nie ma takiego kodu w całości pliku .htaccess – dodaj go w dowolnym miejscu i zapisz na serwerze (przez FTP). Następnie pozostanie Ci odświeżenie strony i powinno się udać.
- Struktura linków w WordPress
Błąd 404 może być także spowodowany nieprawidłową lub skomplikowaną strukturą odnośników. Jeśli chcemy ją zmienić, musimy przejść do Ustawień, a następnie wybrać bezpośrednie odnośniki. W panelu, który się pojawił wybieramy sposób w jaki nasze linki mają wyglądać.
Na potrzeby likwidowania błędu 404 możemy ustawić “Prosty”, na drugiej stronie pozostawić pola puste, zapisać zmiany, odświeżyć stronę i zobaczyć, czy błąd 404 już się nie wyświetla. Jeśli udało się załadować podstronę WordPress poprawnie – spróbujmy wrócić do poprzednich ustawień, aby upewnić się, czy to właśnie tutaj był problem.
Błąd 404 na podstronach WordPress – kilka słów na koniec
Błąd 404 jest jednym z najczęściej spotykanych błędów w Internecie. Natomiast WordPress – jednym z najpopularniejszych systemów CMS. Dlatego można założyć, że część z nas, która widziała błąd 404, była tego świadkiem właśnie na stronach opartych o WordPress. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób naprawić błąd 404 na własnych podstronach w WordPressie. Tym bardziej z uwagi na fakt, że nie są to trudne czynności i każdy w większości przypadku bez problemu poradzi sobie z nimi.
Dodaj komentarz