Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / WordPress / Błąd HTTP WordPress [Poradnik]


Błąd HTTP WordPress [Poradnik]



25 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 23 września 2024) 6-8 min. czytania

Różnego rodzaju błędy mają to do siebie, że przytrafiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Najgorsze jest to, że ilość błędów jest tym większa, im więcej rozwiązań ma np. oprogramowanie. Jak doskonale wiemy, tyczy się to także WordPressa. Jednym z błędów, który może Ci się przytrafić stosunkowo często, jest tzw. błąd HTTP. Warto wiedzieć, co on oznacza i jak sobie z nim poradzić.

Co oznacza błąd HTTP?

Zacznijmy od rozwinięcia skrótu “HTTP” – Hypertext Transfer Protocol, co można tłumaczyć jako protokół przesyłania hipertekstów (dokumentów hipertekstowych). Zagadnienie to, dotyczy oczywiście Internetu. Jednak co to oznacza w praktyce? Za sprawą przesyłania dokumentów hipertekstowych możemy przeglądać strony internetowe.

Zatem błąd HTTP będzie polegał na jakiejś nieprawidłowości w procesie przesyłania tych dokumentów. Będzie się to dotyczyło przede wszystkim zdjęć, grafik, obrazów itp. Jeśli wyświetli się nam błąd HTTP w WordPressie, nie będziemy mogli dodać nowej pozycji do naszej biblioteki.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Jakie mogą być przyczyny błędu HTTP WordPress?

Zanim dowiesz się jak naprawić błąd HTTP, warto najpierw poznać powód, dlaczego Ci się ten błąd wyświetla. Najczęściej będzie to spowodowane sytuacjami takimi jak:

  • Błąd HTTP podczas ładowania zdjęcia;
  • Zła nazwa pliku;
  • Uszkodzone grafiki w bibliotece;
  • Problem ze stworzeniem katalogu;
  • Przekroczenie przez plik dopuszczalnego rozmiaru pliku.

Jak naprawić błąd HTTP WordPress?

W zależności od Twojej sytuacji, zlokalizuj przyczynę błędu HTTP i ją zlikwiduj. Jeśli jednak nie jesteś pewien, dlaczego wyświetlił Ci się błąd, najlepiej jest wykonać wszystkie przedstawione poniżej czynności.

Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek działania związane z systemem CMS, najprościej będzie zrobić najbardziej podstawową rzecz – wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki internetowej. Być może błąd HTTP wyświetlił się z powodu jakiś nieścisłości w plikach cookies. Ten sposób jest szybki i bezpieczny, dlatego zawsze warto rozpocząć od tej czynności. Co jednak gdy ona zawodzi?

  • Zmiana nazwy pliku
Przeczytaj również  Znacznik Meta Title - Jak ustawić na Wordpressie? Jaki ma wpływ na SEO?

Błąd HTTP WordPress może być spowodowany błędną nazwą grafiki. Pamiętaj, że pliki w Twojej bibliotece nie mogą posiadać posiadać polskich znaków, spacji, symboli itp. Jeśli występują, najlepiej będzie się ich pozbyć i ponownie wgrać pliki do WordPressa. Jest to pierwszy z kroków, który najlepiej wykonać przy komunikacie o błędzie HTTP.

  • Zwiększenie limitu pamięci serwera

Drugą popularną przyczyną wyświetlania się błędu HTTP jest zbyt mała ilość pamięci RAM, która jest przypisana do serwera Twojej strony. Zaleca się, aby było to przynajmniej 64 MB, jednak może być tak, że będzie to zbyt mała wartość. W takim wypadku możesz zwiększyć limit pamięci serwera, co jest możliwe do wykonania na 3 sposoby:

  • Dodanie w pliku wp-config.php:
define( ‘WP_MEMEORY_LIMIT’, ‘256M’ );
php_value memory_limit 256M
  • Dodanie w pliku php.ini:
memory_limit = 256M
  • Zmniejszenie rozmiaru obrazka

Przy okazji artykułu na temat konwersji obrazów WordPress poruszaliśmy temat zbyt dużej wielkości grafik. Im więcej miejsca zajmuje dany plik, tym dłużej będzie się ładowała nasza strona. Co więcej, jeśli będziemy wgrywać na serwer grafiki zajmujące kilka/kilkadziesiąt MB, może pojawić się właśnie błąd HTTP. W celach naprawczych będziemy musieli zmniejszyć rozmiar obrazka.

Możemy to zrobić za pomocą konwersji rozszerzenia pliku – niektóre formaty potrzebują zdecydowanie mniej miejsca i warto z nich skorzystać (np. .jpg). Warto jednak zwrócić uwagę, czy nie ucierpi na tym jakość zdjęcia. Ponadto, pojawienie się błędu HTTP może być spowodowane zbyt dużą rozdzielczością. Dlatego najlepiej jest wykorzystywać grafiki maksymalnie o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

  • Wyłączenie mod_security

Innym sposobem, który może pomóc nam w naprawie błędu HTTP jest wyłączenie “mod_security”. Jest to zabezpieczenie serwera przed różnymi złośliwymi atakami hakerskimi itp. Poprzez wyłączenie go, może nam się udać przesłać pożądane przez nas pliki. Jeśli chcemy to zrobić musimy przejść do pliku .htaccess i dodać linijki:

<IfModule mod_security.c>
SecFilterEngine Off
SecFilterScanPOST Off
</IfModule>
  • Zmiana wersji PHP
Przeczytaj również  Jak uruchomić certyfikat SSL w WordPress?

Może stać się tak, że błąd HTTP wyświetla się nam z powodu przestarzałej wersji PHP. Dlatego najlepiej jest zawsze wykorzystywać najnowszą wersję języka programowania, aby zapewnić sobie płynność działania, a także bezpieczeństwo. Sprawdź czy wykorzystywana przez Ciebie wersja PHP nie jest przestarzała, a jeśli tak to ją zaktualizuj.

  • Wtyczki WordPress

Może się zdarzyć tak, że powodem wystąpienia błędu HTTP są wykorzystywane przez Ciebie wtyczki. Najlepiej jest wyłączyć wszystkie pluginy i sprawdzić, czy błąd HTTP nadal występuje. Jeśli nie – znalazłeś swoją przyczynę. Teraz wystarczy, że będziesz po kolei włączał wtyczki i próbował przesyłać te same pliki. W ten sposób dowiesz się, która z wtyczek jest “wadliwa”.

  • Maksymalny rozmiar plików

Błąd HTTP może się wyświetlić także przy próbie wgrania zbyt dużego pliku. Być może po dłuższym czasie przeprowadzasz zmiany na swojej witrynie i wcześniej nie posiadałeś zbyt wielu grafik itp. Warto w takim razie ustawić większy rozmiar pliku. Jak to zrobić? Są dwa sposoby:

  • Dodaj w pliku .htaccess:
php_value upload_max_filesize 64M
php_value post_max_size 64M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300
  • Dodaj w pliku php.ini:
upload_max_filesize 64M
post_max_size 64 M
max_execution_time 300
max_input_time 300

Błąd HTTP WordPress – kilka słów na koniec

W przypadku wystąpienia błędu HTTP w WordPress pamiętaj, że może to być spowodowane również zakończoną sesją w przeglądarce. Dlatego jednym ze sposobów, które mogą nam pomóc w radzeniu sobie z tym problemem będzie także przelogowanie się w WordPressie.

Błąd HTTP o ile może nam wydawać się poważnym problemem to najlepiej jest zachować zimną krew i spróbować przynajmniej nieinwazyjnych sposobów poradzenia sobie z nim. Nie wymaga to od nas specjalistycznej wiedzy, a naprawdę można szybko rozwiązać problem. Jednak jeśli, któryś z tych sposobów by nie pomógł, być może problem leży gdzieś głębiej i będzie konieczna pomoc eksperta.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Błąd HTTP WordPress [Poradnik]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *